Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Албена Михайлова

Фотография от пърформанс „Езеро и лента“, 1985, дигитален печат, Албена Михайлова.
Снимка: sofiaarsenal-mca.org

Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство продължава своя интересен проект „Автобиография“, чрез който ни срещат със значими съвременни художници, работещи и в България и в чужбина. В момента там е разположена изложбата на Албена Михайлова, която има заглавие „Фиктивни биографии“. Това е монументална четириканална видеоинсталация, която представя общ поглед към личното и към живота като част от цикличността в природата.

Авторката е избрала за всеки от четири огромни видеопана, които изпълват цялото пространство на галерията, четири жени в зряла възраст – Моника, Найла, Шунге и самата Албена. Това е едно изключително филмово есе, което се движи между измислица и абстракция, реалност и мечта, анализ и визия, индивид и колектив.

В текста към проекта художничката споделя: „Природата и нейните елементи са свързани с хората, с техните психични и физически състояния, но също и с техния начин на живот, даже обществено-политически възглед“. Затова нейните героини са „проектирани“ върху морски брегове, сред вълните на морето, или в пустинята Сахара и между глетчерите, за да приобщи зрителя към действията на жените върху екрана. Звукът от многоканалната инсталация се прехвърля в друга част на музейното пространство. В допълнение към естествената звукова среда корейската композиторка Шунге Ли наслагва аудиозвуков пейзаж върху оригиналния тон.

С тази си творба Албена Михайлова се вписва основателно в международната художествена сцена, участва в международни биеналета и е носителка на награди. В центъра на нейните творчески търсения са взаимовръзката между графичното изображение и неговия пространствен еквивалент. Специализирала майсторския клас по видеоизкуство в Базел, където живее и работи, Албена Михайлова създава авторско документално кино и е режисьор и оператор.

Изложбата може да бъде видяна до 17 ноември




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35

Голямата диктовка в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий поглеждаме към храма на книгата и свеждаме глава пред паметника на двамата просветители. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Освен патронен празник на Националната библиотека, 11 май е и професионален празник на българските..

публикувано на 10.05.24 в 15:00