Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Актьорската професия не е показване, а представяне

Младите хора имат нужда от глобално, космополитно мислене!

| обновено на 06.11.19 в 16:24
2
Снимка: личен архив

Как да се явиш на кастинг, какви техники са необходими, как да правиш избор като актьор. Димитър Маринов отваря академия за актьори в НДК на 25 ноември и до 6 декември ще обучава в групи актьори и неактьори, студенти и ученици с интерес към екранните изкуства. Единственото условие за влизане в създадената заедно с НДК Screen аcting аcademy е кандидатите да са до 35-годишни. 

За кастинга

"Това е нашият сезон – от 10 септември до 20 декември. Всяко едно студио в Холивуд е концентрирано върху кастингите. Техники, упражнения, самоувереност. Най-вече у нас, при Бернар Хилър, акцентът е не толкова върху актьорството. Въпросът е човекът, спокойствието, сигурността, чувството "Аз знам какво правя и как да го направя". Имам 14 студенти в момента и това е тяхното финално представяне. Поканил съм агенти и мениджъри, които се надявам да им направят предложения. Очакваме големи новини за нов кастинг."

За Screen аcting аcademy

"Аз не идвам в България, за да преподавам актьорско майсторство за кино, телевизия и реклама. Аз идвам, за да споделя системата и да демонстрирам начина, по който се работи в САЩ, в студиото на Бернар Хилър, в моето студио, и въобще школите в Америка. Как младите хора научават първите стъпки или влизат в различни техники. Това е целта на тази академия, защото, съгласете се, за 3 дни по 5 часа на ден аз не мога да дам пълното актьорско образование на когото и да било. Но на хора, които са или желаят да влязат в тази индустрия, на едните бих могъл да дам елементарните стъпки идеи – те да си направят разликата от това, което учат в България, за да си изберат кой начин за тях най-добре работи."

За реалността и за българския актьор 

"Пазарът е съвсем друг – в САЩ и в Европа. Като да сравняваш ябълка с портокал. Когато бях в България през март, бях уникално потресен, в добрия смисъл на думата, каква промяна има в желанията, начинанията на младата генерация, която идва. Младите колеги трябва да са наясно с фактическата информация – да видят как и сами да преценят. 

Младите хора имат нужда от глобално, космополитно мислене! 

"Не да затварят културата между Силистра и Кулата. Идеята е да отворят съзнанието си. И ако решат, да се пробват в Англия, във Франция, в Германия, в САЩ... То е пробване."

Казва се актьорство, а не позьорство

"Нашата професия не е показване, а представяне. Ти не може по никакъв начин да решиш да ставаш актьор, за да си известен и популярен. В нашата професия сам създаваш своето бъдеще, а известността ти я дават другите, след като успееш, ако успееш."

За да си добър актьор, трябва да си по-добър като човек.

"Много хора си мислят, че нашата професия е индивидуалност. Ние индивидуално работим, но колегиално и колективно се пласираме."

Младият актьор трябва да има респект и уважение не само към колегите, но и към тези, които са зад кулисите.

Младият актьор да не води миналото в настоящето

"Защото тогава няма да има бъдеще. Цялата идея е актьорът да живее във времето си всеки Божи ден."

Всичко, което правиш за себе си, няма никакъв смисъл, ако по някакъв начин не помага на друг

"Най-голямото удовлетворение за мен е, когато предавам опита си и наученото на други, за да могат те да поправят грешки, които аз съм правил, и да влязат в играта по-бързо."

Ние сме силни като артисти, когато използваме нашето изкуство 

"С нашето изкуство да печелим, да променяме съзнанието на публиката и бъдещето на публиката. Да не забравяме, че Пражката пролет тръгна от театъра, а не от площада... Актьорът трябва да е активен с това, с което е най-силен."

За своето ежедневие, за творческата и преподавателска дейност, за семейството, за предстоящото си идване в България – ексклузивно интервю с актьора Димитър Маринов за тенденциите в световен план за актьорите и за академията за актьори в НДК в края на ноември.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Теофилов

Иван Теофилов представя на "Аполония" "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм"

Тази вечер в Художествената галерия на Созопол, в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония", е представянето на поета Иван Теофилов и неговите книги "Детелина на хаоса" и "Антология на българския символизъм". "Антология на българския символизъм" излиза през 1995, но от години е с изчерпан тираж. Това е нейното второ издание, за което Георги..

публикувано на 30.08.24 в 19:35
Директорът на Фондация

Българската телеграфна агенция е носител на наградата "Аполон Токсофорос"

Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония".  Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024.  Ето какво сподели в "Артефир" директорът..

публикувано на 30.08.24 в 19:00

Есен се задава

В редакция "Хумор и сатира" сме едни от първите, които улавят задаващата се есен, но това не може да помрачи лятното ни настроение. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",  изпълнени от Тодор Колев, чийто 85-и рожден ден..

публикувано на 30.08.24 в 15:49
Цвета Софрониева

Цвета Софрониева: За красотата в грозното и потребностите на душата

Гост в "Нашият ден" е Цвета Софрониева – автор на поезия, проза, драматургия и есеистика. Софрониева е следвала физика в Софийския университет и има докторат по научна и културна история. Специализира в Кеймбридж, в Калифорнийския университет и в Чикаго. Авторката твори на български, английски и немски и е превеждана на 22 езика. Поетичното..

публикувано на 30.08.24 в 09:25

Галя Чунтова: Работата ми като художник винаги ми се отблагодарява

"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.  В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст,..

публикувано на 30.08.24 в 08:40