Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габровският театър очаква публиката си с широко отворени врати в Нощта на театрите

Снимка: theatresnight.org

Традиционната вече и за България Нощ на театрите тази година е на 16 ноември. Нашата страна се присъедини към европейската инициатива през 2013 година с идеята да стане част от общия празник на всички, които обичат театралното изкуство – независимо от коя страна на сцената са. Тази година събитието ще премине под наслов „Tи променяш играта. Играта променя теб“.

В седмата Нощ на театрите участват 18 български града – така София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Хасково, Благоевград, Велико Търново, Сливен, Габрово, Симитли, Добрич, Плевен, Кърджали, Смолян, Перник и Шумен ще се превърнат в „сцени“ за над 170 представления, пърформанси, дискусии, изложби, “отворени врати”, театрални пътешествия и срещи зад кулисите, концерти, ателиета и други артистични прояви, които ще очакват своята публика през целия ден до късно през нощта. 

В Габрово Нощта на театрите ще започне с „Ден на отворените врати“ в театъра и ще завърши с вечерно представление на „Свекърва“ – постановка на Петринел Гочев по прочутата пиеса на Антон Страшимиров. Началото на спектакъла е от 19 часа, но преди това Драматичният театър „Рачо Стоянов“ ще посрещне посетители три пъти в съботния ден, които ще бъдат организирани в три групи за обиколка зад кулисите, а техен гид из скритите кътчета на театъра ще бъде актьорът от габровската трупа Любен Попов. Така посетителите ще се запознаят с различни дейности, свързани с подготовката на едно представление. Ще видят за първи път отблизо кой какво прави и за какво отговаря преди началото на спектакъла – как се изгражда декор за представление, как се прави сценичен грим и прическа, как се подготвят костюмите за даден спектакъл, ще участват в пробите на осветлението и озвучаването на постановката. За всяка група са предвидени различни дейности от работния процес на театъра преди представление, които няма да се повтарят при обиколките. 

С каква програма се включва в Нощта на театрите Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“, разказа в „Артефир“ режисьорката Ана Батева. Ана е родена в Скопие, но е завършила НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Пламен Марков и вече няколко години живее и работи в нашата страна, а отскоро стана част от екипа на Габровския театър.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53