Европейската комисия подготвя нови законодателни инициативи, които ще засилят данъчната прозрачност и ще вкарат нови елементи под чадъра на автоматичния обмен на информация.
ЕК готви законодателство за данъчната прозрачност след "Пандора"
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Боян Дуранкев, икономист и университетски преподавател.
"Това, което в момента е голямото “П“, а именно “Пандора“, кутията на Пандора е отворена, вижда се вътре какво има. Въпреки че обработката на тази информация вероятно ще трае 3 до 6 месеца, защото е много обширна. Никога не е имало толкова информация.
Това е третото “П“ – преди това имаше “Парадайз“, след това имаше и “Панама“. За трети път слушам аналогични закани от страна на Европейската комисия.
Това е нещо, което се превърна в традиция. Заканите са едно. Да не забравяме, че има доста разграничения между офшорни зони и офшорки.
Офшорните зони в света предлагат две основни услуги на всички свои клиенти. Първото е – ниски данъци и второто – укриване на самоличност. И едното, и другото е законно по света, законно е и в ЕС засега. Голяма част от страните в ЕС, да не кажа над половината, се ползват от подобни блага.
Офшорни зони имахме в някои кантони в Швейцария, имаме острови на Великобритания, Малта, Кипър, Люксембург, Ирландия, Нидерландия и т.н., при които идват и се регистрират офшорни фирми.
Оптимизирането на данъците е от една страна законно, от друга неморално. Защото, особено тези, които укриват може да са политици и да са прибрали парите от корупция, може парите да са от трафик на наркотици, оръжие. С едното око се гледа добре, с другото не в ЕС.
Второто, укриването на самоличност. Тук отново се тълкуването е, че това е законно, но не е морално. Освен в случаите, давам за пример България, при които цялата система е под една шапка – и политическата, и правната, и прокуратурата и могат да ти измислят нещо и да те вкарат в затвора, докато ти побелее косата."
Дали ЕК ще предприеме сериозни стъпки към това, което се нарича хармонизация на данъчните законодателства в ЕС?
"Силно скептичен съм. Има много приказки, но част от членовете на ЕК и ЕП със сигурност влизат в тези нови данни, които ще излязат. В данните виждаме известни личности като Шакира, но виждаме и един Тони Блеър, който се представяше като много либерален и модерен в своята страна, от този момент е извън тепиха на политиката.
Виждаме също чешкият премиер Бабиш. А какво да кажем за Володимир Зеленски, който също е собственик на офшорна мрежа?
Какво означава битка с корупцията и с укриването на данъците? Означава ЕК да приеме, а ЕП утвърди едно хармонизиране на данъчните законодателства.
В тази стъпка има крачка напред. Това е предложението за облагането на глобалните компании с 25% данък, което е в ход, тръгвайки от САЩ и стигайки до Владивосток.
25% корпоративен данък на всички големи компании. Това ще означава, че идни полуофшорки като България, защото България в момента е полуофшорка с 10% данък и на физическите лица, и на корпорациите, използваме нещо, което се нарича данъчна конкуренция с ниски данъци, а всъщност това е доста тежък проблем за самата страна.
Както се вижда, след 31 години преход нито пътищата са оправени, имаме остаряла инфраструктура, и пропадане на качеството на образованието и здравеопазването. Това е и поради ниските данъци.
Няма да тръгне от София и "Дондуков" 1 и 2. Промяната вероятно ще тръгне от Брюксел. Те ще ни наложат някои нови правила, колкото и да се дърпаме. Колкото и тези, които казват, че продължават промяната всъщност искат да не се променят данъците в България. Двамата романтични младежи, които вярват, че могат да оправят страната с ниски данъци.
Очевидно е, че Европа ще трябва да натисне педала на газта и да премине най-накрая към това, което говори вече повече от две десетилетия, а именно – хармонизация на данъчното законодателство, на минималните работни заплати и други стъпки за по-висока степен на интеграция.
Зад кадифената завеса стоят страхотни интереси. На едни евродепутат в ЕП се падат около седем лобиста с около 200 хил. евро или долари годишно зад него, които се раздават за благотворителни цели, за какво ли не. Със сигурност членове на ЕП и ЕК ще изскочат в новите данни, с които разполагаме.
В момента в България няма лява партия, която да иска промяната на данъците. Ще чакаме ветровете на промяната да задухат от Брюксел към България."
Чуйте проф. Боян Дуранкев в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg