Френският институт в България навършва 30 години през октомври. Тазгодишното честване преминава под мотото "30 години рандеву с Франция". Празникът започна от 12 октомври и ще продължи до 21 октомври, като кулминацията е на 16 октомври. Това е празник на франкофоните у нас и на всички приятели на френския език и култура.
Пиер Колио, съветник по културно сътрудничество към Френското посолство в България и директор на Френския институт у нас, гостува в "Артефир", поздрави всички за празника и разказа за своите приоритети като нов директор на института:
"На български език думата "рандеву" има специфичен привкус. Откакто съм тук, осъзнавам, че франкофонията и франкофилията е един избор, който правим от сърце.
Романтичната закачка с българското изписване на френската дума за „среща“ е вдъхновена от желанието да предложим една лична среща с френския език и култура на тези, които не ни познават, и да покажем обичта си към тези, които са посещавали или посещават Института днес, в знак на искрена благодарност за тяхната отдаденост.
Програмата от чествания включва изложбата „Следи от империи“ на френския урбекс фотограф Томас Жорион, лекцията на Софи Дюпле, куратор на изложбата "Кристо и Жан-Клод. Париж!" в центъра Помпиду, спектакъла Itmahrag на компанията Olivier Dubois, част Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс ONE DANCE WEEK 2021, както и кино-литературния фестивал "Синелибри", организиран от издателство "Колибри", което също чества своята 30-а годишнина, и бих желал да го поздравя най-сърдечно. В рамките на нашето университетско и научно сътрудничество, в партньорство със Софийския университет "Св. Климент Охридски", организираме Франкофонските правни дни 2021 г.
Накрая, но не на последно място, по повод годишнината ще бъде публикувана книга, посветена на онези личности, които в изминалите тридесет години са вложили своите професионализъм, всеотдайност и страст за да може Френският институт в България да е такъв, какъвто го познаваме днес. Бих искал да благодаря на всички учители, служители и ръководители на отдели, за това че помагат да поддържаме връзката между нашите две държави и градим вече толкова години споделената ни история с българската публика. Именно на тази публика бих искал да посветя това обяснение в любов, което представлява събитието за нашата годишнина."
Във връзка с новите санитарни мерки в София, обявени от Столична регионална здравна инспекция, влизащи в сила на 14 октомври, Френският институт информира, че честванията по повод 30-годишнината на института на площад "Славейков" на 16 октомври се отлагат.
Ателиета в рамките на "Денят на отворените врати" на 16 октомври от 10:00 до 17:00 ч. ще се проведат онлайн.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Френски институт и БНР
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg