Френският институт в България навършва 30 години през октомври. Тазгодишното честване преминава под мотото "30 години рандеву с Франция". Празникът започна от 12 октомври и ще продължи до 21 октомври, като кулминацията е на 16 октомври. Това е празник на франкофоните у нас и на всички приятели на френския език и култура.
Пиер Колио, съветник по културно сътрудничество към Френското посолство в България и директор на Френския институт у нас, гостува в "Артефир", поздрави всички за празника и разказа за своите приоритети като нов директор на института:
"На български език думата "рандеву" има специфичен привкус. Откакто съм тук, осъзнавам, че франкофонията и франкофилията е един избор, който правим от сърце.
Романтичната закачка с българското изписване на френската дума за „среща“ е вдъхновена от желанието да предложим една лична среща с френския език и култура на тези, които не ни познават, и да покажем обичта си към тези, които са посещавали или посещават Института днес, в знак на искрена благодарност за тяхната отдаденост.
Програмата от чествания включва изложбата „Следи от империи“ на френския урбекс фотограф Томас Жорион, лекцията на Софи Дюпле, куратор на изложбата "Кристо и Жан-Клод. Париж!" в центъра Помпиду, спектакъла Itmahrag на компанията Olivier Dubois, част Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс ONE DANCE WEEK 2021, както и кино-литературния фестивал "Синелибри", организиран от издателство "Колибри", което също чества своята 30-а годишнина, и бих желал да го поздравя най-сърдечно. В рамките на нашето университетско и научно сътрудничество, в партньорство със Софийския университет "Св. Климент Охридски", организираме Франкофонските правни дни 2021 г.
Накрая, но не на последно място, по повод годишнината ще бъде публикувана книга, посветена на онези личности, които в изминалите тридесет години са вложили своите професионализъм, всеотдайност и страст за да може Френският институт в България да е такъв, какъвто го познаваме днес. Бих искал да благодаря на всички учители, служители и ръководители на отдели, за това че помагат да поддържаме връзката между нашите две държави и градим вече толкова години споделената ни история с българската публика. Именно на тази публика бих искал да посветя това обяснение в любов, което представлява събитието за нашата годишнина."
Във връзка с новите санитарни мерки в София, обявени от Столична регионална здравна инспекция, влизащи в сила на 14 октомври, Френският институт информира, че честванията по повод 30-годишнината на института на площад "Славейков" на 16 октомври се отлагат.
Ателиета в рамките на "Денят на отворените врати" на 16 октомври от 10:00 до 17:00 ч. ще се проведат онлайн.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Френски институт и БНР
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg