„Хотел между тоя и оня свят” е най-новото заглавие в афиша на Театър „Българска армия”. Постановката е на Иван Урумов по пиесата на световноизвестния френско-белгийски драматург Ерик-Еманюел Шмит.
„Провокацията дойде от „сега” – времето, което изненадващо ни напъна да живеем в една екстремална ситуация, с безкрайно много неизвестности – най-вече неизвестността за утрешния ден, за собствената ти работа, какво ще бъде около теб, близките ти... Това провокира в мен нуждата да се занимаем с тази пиеса, която във всеки случай дава една усмивка и един особен поглед към подобен вид ситуации и напрежение, в което е поставено цялото човечество. Спектакълът, който направихме, не просто не е песимистичен или черен, или тежък. Обратно – той е по някакъв начин забавен, по някакъв начин смешен, по някакъв начин атрактивен.
Човекът съдържа в себе си всичко – и тъмното, и светлото, и смешното, и тъжното. Но тогава, когато е поставен в ултра екстремна ситуация на абсолютно неизвестно, неподлежащо на представите му за живота място, той изведнъж започва да изважда най-важното от себе си, онова, което го сюблимира като човек. Отърсва се от всички външни и привидни неща, които са част от „тоалета” му, който той облича, за да живее дадения си живот. И това е най-красивото в този спектакъл и в тази пиеса – че всъщност точно тази крайна ситуация те кара да цениш живота, който има своите красоти – от най-дребната до най-голямата. В крайна сметка всичко опира до любовта”, сподели преди премиерата режисьорът Иван Урумов.
В представлението участват актьорите Дарин Ангелов, Георги Къркеланов, Антоанета Добрева - Нети, Иван Радоев, Ели Колева, Анастасия Ингилизова, Ясен Атанасов, Владимир Матеев.
Сценографията и костюмите са на Нина Пашова, музиката – на Добрин Векилов - Дони.
Премиерните представления са на 5, 11 и 19 ноември.
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg