Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нощ на театрите за девети път в България

Снимка: theatresnight.org

С посланието „Другата страна на театъра“ идва тазгодишната Нощ на театрите на 20 ноември. Нашата страна се присъедини към европейската инициатива през 2013 година с идеята да стане част от общия празник на всички, които обичат театралното изкуство – независимо от коя страна на сцената са. 

Тази година Нощ на театрите ще има в 11 български града – София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Шумен, Сливен, Кърджали и Търговище. Заради продължаващата епидемия, програмата включва събития както на живо, така и в различни онлайн платформи.

Театралният празник ще бъде символично открит още тази вечер (19 ноември) от 18 часа с интригуващо подгряващо събитие, подготвено от Театър „Реплика“. В Националния студентски дом актьорите ще представят своя най-нов спектакъл „Престъпление и наказание“ – театрален сериал в осем части по романа на Ф. М. Достоевски, под режисурата на Георг Жено. Всяка част ще бъде по 45 минути, с антракт по 15 минути между тях. Така спектакълът ще започне в петък, но ще продължи до първите часове на 20 ноември, тъй като общата му продължителност е 8 часа.

В София Нощта на театрите се провежда с подкрепата на Столичната община и ще започне от сутринта с представления за децата, организирани от Софийската опера и балет, Младежкия театър „Николай Бинев“, Театър „Възраждане“, Университетския театър към НБУ и Руския културно-информационен център.

В 12 часа и в 13.15 часа Софийската опера и балет кани своите зрители на обиколка зад кулисите. Включването в разходките е с предварително записване и до изчерпване на местата, които заради противоепидемичните мерки са с намален капацитет.

Точно в 12 часа ще започне и откритото студио LIVE CAM „Другата страна на театъра“, което ще се излъчва на живо във фейсбук за всички почитатели на театралното изкуство в България и по света. Тази година за различните лица на театъра ще разкажат и режисьорите, и драматурзите, и актьорите. Част от темите, които ще се дискутират, са свързани с театъра в Covid ерата и възхода на новите формати, кризата и трансформацията в изкуството, българската драматургия тук и сега на театралната сцена, както и новите пространства за култура. Ще има преки включвания от Чикаго, Лос Анжелис и Тулуза.

Кой ще участва в тези преки включвания и каква програма да очакваме от деветото издание на Нощта на театрите, разказа в „Артефир“ Мария Панайотова, представител на организаторите.


Чуйте повече от звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53