Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Иван Алексиев:

Сливането на Педиатрията и болница "Лозенец" беше прибързано и необмислено решение

| обновено на 15.12.21 в 14:02
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Министърът на здравеопазването Асена Сербезова е поискала временно да бъде спряно решението за сливане на болница „Лозенец“ с Педиатрията. По думите ѝ се е оказало, че и двете болници са бази за обучение на студенти.

До какво щеше да доведе решението на министър Стойчо Кацаров, ако беше приведено в действие?

Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Иван Алексиев.

Едно изключително необмислено и прибързано решение. Тъй като октомври месец той поиска това нещо да стане през Министерски съвет, но той поиска здравно инвестиционна компания да се влее в правителствена. Понеже му отказаха това да излезе като решение на Министерски съвет,  той направи в последния момент нещо по-различно - поиска двете дружества – Правителствена  многопрофилна болница и Здравноинвестиционна компания да влязат в детската болница “Проф. Иван Митев“.

По този начин, без да е необходимо заличаване, щяха да отпаднат двете дружества. Т.е. Правителствената многопрофилна болница изчезва като субект и Здравноинвестиционна компания също изчезва като субект.

При това положение активите на Здравноинвестиционна компания, средствата, които в момента са предвидени за детската болница, щяха да влязат в общо дружество и с тях да се покрият задълженията, които не са никак малки на болница “Лозенец“.

Очаквано е там да потънат повече 30 милиона. И съответно правителствена болница, тъй като тя е база на Софийски университет за обучение, а Специализираната детска болница има с Медицинския университет, бившата Медицинска академия. Това са два университета. Едно дружество не може да има договори с две висши учебни заведения. Това означава, че единият договор трябва да бъде прекратен. Това, което и се случи. От това произтече, че студентите на Медицинския университет и преподавателския състав се противопоставиха.

Многопрофилната болница има педиатрия към нея. Това означава още и че Специализираната детска болница щеше да загуби специализацията за детско лечебно заведение."


Скелето в двора на “Александровска болница“

“За да може да се изпълни строителството законосъобразно, трябваше да бъде изменен застроителният план, там да бъде внесено изменение, което да отговаря на нашите потребности.

Там на това място в момента като бъдещо застрояване е предвидена една много по-малка сграда, предвидена на бъде 14 хил. квадрата разгърната застроена площ за нуждите на Националната детска болница, която да бъде около 50 хил. квадрата застроена площ. Т.е. три пъти по-голям строеж ни трябва."

Чуйте инж. Иван Алексиев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20