Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Рашев: Мораториумът е жест на отчаяние

Снимка: Pixabay

“Мораториумът е много странна стъпка, той е жест на отчаяние, защото сегашният министър-председател и министърът на финансите имат отношение към правителството още от април - юли месец миналата година, а енергийната криза започна юни месец, още когато те фактически бяха на власт. Да излизат с шокови реакции от това, че КЕВР изведнъж според тях иска да увеличи цените на тока, парното и водите, е доста странно.“ – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР експертът по управление на околната среда Боян Рашев във връзка с решението, взето в НС за замразяване на цените на ток, вода и парно.

“Не мога да разбера какво са си мислели, че трябва да правят тези хора, когато дойдат на власт, но това, което правят в момента, е просто отчаяние, те са тотално неподготвени, ако това е ходът им, с който ще решат проблема.

Това решение е възможно най-глупавото нещо, което може да се направи в момента. Абсолютно всеки, който има връзка с тези системи и доставките на вода, електричество и парно, е пред фалит.

От гледна точка на пазарната икономика мораториумът е мярка, която няма място. Да не говорим, че нарушаваме няколко закона, свързани с енергетиката. Депутатите де факто казват, че КЕВР няма права да решава

В този мораториум НС отменя действието на няколко закона. Нормалният начин е да се преработят законите, ако искаме НС да решава какви са цените на някои неща в България, да върнем Народната Република в заглавието на страната. Не разбирам изобщо как е възможно новото правителство и новата коалиция да започнат работата си по такъв начин.“


Кой губи и кой печели

“Само производителите на електроенергия правят огромни пари в момента, но доставчиците генерират огромни загуби, електроенергийните компании.

ВиК дружествата генерират огромни загуби и топлофикациите също генерират такива. Защото те плащат нещо, което е ужасяващо скъпо и сега, ако не могат да му увеличат цената, на която го продават – какво правим?!

Цялата политика на ЕС за “Зелената сделка“ и електрификацията изисква електроенергийните компании да имат наистина много голям финансов ресурс и да инвестират гигантски пари в мрежата си, а сега няма как да инвестират, когато не могат да генерират приходи.

В България цената на тока за домакинствата е неадекватно ниска в сравнение с тази за бизнеса. Няма друга страна в ЕС, в която съотношението да е толкова изкривено в полза на домакинствата. С този мораториум в момента издигаме това на пиедестал - не може да продължава така.“

Чуйте Боян Рашев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Касимова-Моасе: Тъжният човек е много по-управляем

Намираме я в Русе, град на красиви изгреви и културно разнообразие, където тя е имала представления във вчерашния ден. Оттам писателката и журналистка Мария Касимова-Моасе представи предизвикателствата и вълненията, които преживява в своята артистична и журналистическа практика. "Вълнуват ме много теми, – започва Мария. – Един живот няма..

обновено на 30.04.24 в 11:04

30 април: Международен ден на джаза

публикувано на 30.04.24 в 09:41

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Да подариш една чиста и зелена природа

Това издание на "Terra Култура" посвещаваме на спасителите на ежедневието – хората, чието мислене се простира отвъд удобството на безразличието. Един от тях е Георги Златинов , който е в основата на това с. Делчево да се превърне в най-чистото село, а Гоце Делчев – в най-чистия град. Усилията да организира почистването и залесяването на цели..

публикувано на 29.04.24 в 12:36

Туризмът – разцвет и някои девиации

"Обичам туризма, но не обичам туристите" – такива изказвания могат да се видят в специализирани чатове и групи по темата "туризъм". Всъщност само преди два века хората са се придвижвали в пространството масово единствено при война, природен катаклизъм или за търговия. Кога и защо става толкова привлекателно да се пътешества? Защо понякога обсесията..

публикувано на 29.04.24 в 12:00