Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че анулира пресконференцията, която бе предвидил за 6 януари във Флорида, когато се падаше годишнината от щурма на негови привърженици на сградата на американския Конгрес. Той увери, че ще говори на 15 януари по време на митинг в Аризона.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Нина Дюлгерова.
“В съвременния свят всичко, което се коментира, започва и завърша в САЩ. Те са с претенция да бъдат суперсилата.
В последните няколко месеца всичко, свързано с ескалация на напрежение в Черноморския регион, минаваше през призмата на войнствена реторика, на някакви срещи в различен формат на експерти, на министри, на правителства. Всичко вървеше под знака на стратегическия враг. Всичко се опитваше да бъде вкарано в познатото русло, евентуална агресия от страна на врага – Русия.
Във вътрешнополитически план конференцията на Доналд Тръмп е поредното доказателство, че с избора на Байдън за президент в края на 2020-а година, на практика се отвори Кутията на Пандора в САЩ.
Защото се оказа, че там нещата не се регулират, не са под контрол, а те ескалират в много вектори, в които се поставят под въпрос самият съюз.
Излезе информация, че Конгресът не е подкрепил икономическите и социалните искания на Байдън по отношение на намаляване на икономическото напрежение в САЩ за населението, което търпи невероятно големи загуби и в икономически, и в социален план. Там сегрегацията също се засилва.
Подозирам, че 2022-ра година в САЩ ще наблюдаваме много интересни процеси, които ще бъдат все повече обвързани с екзистенциалния проблем на САЩ. Какво могат да направят те и могат ли да продължат да съществуват в този формат и тази конфигурация, за да бъдат гаранция за това, което винаги са настоявали, че са."
Чуйте проф. Нина Дюлгерова в звуковия файл.
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg