Какви ще бъдат предизвикателствата в работата на Икономическия и социален съвет (ИСС) през 2022 година?
Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Русинова, председател на Съвета.
“През 2022 г. Икономическия съвет ще продължи да работи по трите основни теми, които си поставихме в началото на нашия мандат – нашата работа да има принос към това България да бъде по-дигитална, по-зелена и по-социална.
Някои от темите, които стартирахме през миналата година, ще продължат и през първата половина на тази.
Още в края на миналата година започна подготовката на едно становище, свързано с неравенствата на доходите в България. Надявам се да можем да го приемем още в рамките на първото заседания. Надяваме се също изводите и препоръките да бъдат от полза и на Народното събрание и на новото правителство.“
Справедлив преход
“Другата тема, по която със сигурност продължаваме да работим, очакваме да видим и след интензивна работа и с европейските консултанти и първите три плана, свързани с националните ни идеи за прилагане на Фонда за справедлив преход. Това е темата за преструктурирането на трите области – Стара Загора, Кюстендил и Перник, вследствие на затваряне на въглищни централи.“
ЕК през 2022 година
“Виждаме и една доста амбициозна програма от страна на ЕК през тази година. Знаете, че тази година стартира новаторският пакет “Подготвени за цел 55“, които беше представен през миналата година. Той обхваща голяма част от промяна на законодателството, свързано със “Зеления пакт“. Има доста сериозна програма, свързана с цифровизацията и икономиката. По част от тези досиета ние ще дадем своя принос.“
Фондът за справедлив преход
“Той въздейства върху трите области - – Стара Загора, Кюстендил и Перник. Ще даде възможност, ако хора са загубили работата си, да бъдат преквалифицирани, да се преструктурира икономиката. Но е важно да се гледат в пакет всички мерки, свързани с Плана за възстановяване към тези области и останалите програми.“
Френското председателство и директивата за минималната работна заплата
“Независимо, че в България не е довършен самият механизъм за договаряне. Знаете, че в рамките на бюджетната процедура винаги има консултации със социалните партньори. Тя е инструмент, който гарантира доходите на голяма част от хората в България, но и инструмент, който оказва натиск върху ръста на средните заплати. Ще видим какъв ще е ръстът на минималната работна заплата, тъй като все още не е официално публикувано предложението на Министерство на финансите за бюджетната процедура за 2022 година.
Специално за България транспонирането на директивата ще може да сложи край на спора какво да бъде съотношението между средна и минимална работна заплата. Надяваме се след транспониране на тази директива в страната ни да има устойчив механизъм за предвидимост на това как ще расте МРЗ.“
Чуйте от Зорница Русинова в звуковия файл кои са другите важни теми, върху които ще работи Икономическият съвет.
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg