Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Левиева: Лозата е определяла начина на живот на българина

Ивайло Катерски: Чрез виното откриваме една дестинация по неповторим начин

Снимка: Pixabay

В навечерието на Трифон Зарезан се повдига темата за културно-историческите традиции на винопроизводството у нас, мястото на виното в религиозния и обреден живот и съвременните измерения на тази напитка в културата на българите.

Темата коментира в “Нашият ден“ Маргарита Левиева, главен редактор на списание “Лоза и вино“ и дегустатор на международни винени конкурси:

“Първите свидетелства за винопроизводството по нашите земи – в района на Асеновград и на различни места в Родопите са открити семки от грозде, които датират хиляди години.

Когато става въпрос за традиция, нещата са по-различни. Не можем да кажем откога датира лозаро-винарският календар, но така или иначе той толкова дълбоко е вкоренен в традицията на българите, че той определя разпределението на празниците в годината.

Лозата определя начинът на живот на българина. Зарязването на лозите, обработките, беритбата, със специално тържество и ритуал се е откривал гроздоберът.“

Лозата е част от нашия културен календар.

“Виното е сакрална напитка не само в християнството, не само при Траките, а още по-назад в юдаизма. Виното и хляба са двете сакрални неща, които съпътстват тържествените трапези. Хората са обожествявали лозата и виното преди хиляди години.

Това, че имаме голямо количество археологически артефакти, свързани с виното, поставя страната ни на едно много специално място на винарската карта на света. Въпросът е дали успяваме да се възползваме от това.“


Приемането на стари лозя за недвижимо културно наследство

“Местните български сортове губят все повече и повече почва у нас. Наистина през последните години има млади ентусиасти, нови винарски изби, нови предприемачи, които засаждат местни сортове, но тези лозя, в които на два декара са концентриране 10, 15, 20 сорта, някои от които може би ги има само в колекцията на Института в Плевен. Те са на 60, 70  до 100 години, те са съпътствали живота на няколко поколения. Съобразно тях семействата са планирали живота си.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл какво е мястото на българското вино.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивайло Катерски, председател на УС на Българските винени професионалисти.

“Виненият туризъм не е най-обикновено пътуване с пиене на някаква си напитка, а по-скоро едно цялостно изживяване и емоция. 


Чрез виното откриваме една дестинация по неповторим и по много вкусен начин. Пандемията накара хората да пътуват в по-малки групи и това е шансът България и нейните институциите да преоткрият винения туризъм. “

Чуйте целия разговор в зувковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник..

публикувано на 01.08.24 в 09:56
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11