Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича и втората концесия в Белащица

Димитър Куманов, сдружение „Балканка: Скептичен съм, че кариерите в селото ще бъдат спрени

| обновено на 03.02.22 в 09:27
Снимка: facebook/groups

След дългогодишно недоволството на местните жители изтича срокът на втората концесия в Белащица. Едно и също находище се експлоатира от две фирми, като концесионният договор на втората от тях изтича на 3 февруари. Това ли е краят?

Темата коментира в “Нашият ден“ кметът на селото Костадин Николов:

“Първо, в тази кариера има много шум, второ, запрашеността е голяма и е голям кошмар за жителите на село Белащица.

Прахолякът е огромен, постоянно се взривява, постоянно минават голям поток от автомобили, които притесняват местните жители.

Имаме три водоизточника, които не са включени във водопреносната мрежа заради кариерите. Белащица има страшен недостиг на вода.“

Според Закона за кариерната дейност една кариера не може да бъде използвана повече от 50 години, така че всяко начало има и край.

“Откакто съм станал кмет на селото, никоя от двете фирми не е потърсила контакт с мен. Концесионерната такса се е плащала в Община Родопи, но в селото и стотинка не е влезнала – нита за инфраструктура, за абсолютно нищо. Селото не е имало никаква изгода от дейността.“


Темата коментира в “Нашият ден“ Павел Гемишев, общински съветник в пловдивската Община "Родопи", представител на инициативния комитет „Стоп на кариерите в Белащица”:

“Като инициативен комитет сме имали една среща, която беше с присъствие на представители на Министерство на енергетиката  на концесионера, чиято концесия изтече през миналата година.

Тогава се извърши една проверка на терена. За съжаление в нашата страна органите, които трябва да извършват проверка и да контролират такъв тип дейности, не са на нивото, на което трябва да бъдат.

При проверката бяха извършени някакви замервания, влезна се в някакви спорове. Нашите опасения за това, че не се спазват редица условия, заложени в Концесионния договор, се оправдаха. Но така или иначе представителите на Министерството на енергетиката към онзи момент, по мое мнение, се държаха неадекватно.

Ако трябва да бъдем точни, негодуванието и протестите на населението в село Белащица са от много време, те са още от 90-те години и преди това. На база на тази съпротива от населението беше направен този обходен път със средства на общината, за който тя изтегли кредит над 2 млн. лева.

Но с годините и инвеститорският интерес от страна на хора, които живеят в Пловдив, и развитието на селото, обходният път се превърна в централен на новата зона на Белащица и старата част на селото. Имаше редица жалби и срещи, които имаха частичен успех, но не са това, което трябва да бъде в една европейска страна.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Променя ли се схващането на властта по отношение на концесионните договори?

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Куманов от сдружение „Балканка”:

“Навсякъде в България проблемът с миннодобивната дейност е един и същ. В мига, в който някъде започне някаква такава дейност, независимо какво се случва след това и дали хората спазват всички видове решения и условия, всеки си прави каквото иска.

В решенията винаги се поставят условия, но после тези условия не се спазват от инвеститорите и няма кой да ги проверява, защото те са каймакът на бизнеса в България. Миннодобивната дейност е недосегаема."

Закон за концесиите

"Типичен пример е това, което стана със Закона за концесиите, защото независимо от дефектите по приемането, той е приет и е в сила. Съгласно този Закон, концесиите се удължават безсрочно, колкото пъти поиска инвеститорът, толкова пъти се удължават.

Това не беше така, но заради такива случаи като този в Белащица Законът беше променен, така че съм доста скептичен, че кариерите там ще бъдат спрени – поне от Министерство на енергетиката.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: facebook/groups

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04