През последните години стана традиция в началото на месец февруари да представяме най-новите проекти, изследвания и постижения на Националния археологически институт с музей, към Българската академия на науките. А тази година е юбилейна – навършват се 130 години от създаването на Националния археологически музей. И през следващите месеци за посетителите се подготвят няколко временни експозиции, на които ще бъдат представени най-новите находки, а също и експонати, които са емблематични за музея.
За юбилейните прояви и осъществените инициативи е разговорът с директора на НАИМ към БАН – доц. д-р Христо Попов. Неговите научни интереси са свързани с проучванията на селищни структури от периода на късната бронзова епоха до ранната римска епоха; урбанизационни процеси през желязната епоха; античен рудодобив и металодобив от късната бронзова епоха до римската епоха; металургия на желязото през І хил. пр. Хр.; група на т.нар. „македонски бронзове” на територията на днешна Югозападна България.
В предаването доц. Попов сподели своите виждания за състоянието и дейността на НАИМ-БАН, както и за изводите, които са направени за постиженията на институцията през отминалите години. Той разказа и за усилията, които се полагат за организиране на временните изложби, подготвяни под знака на юбилея. И въпреки усложнената от пандемията комуникация през 2021 г. са осъществени успешни контакти – както с български, така и с чуждестранни музеи, на които са предоставени експонати от фондовете на музея.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg