Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трендафил Данаилов

Пътят на един магистрат до професионалното признание

Съдия Трендафил Данаилов е бивш председател на Софийския окръжен съд и носител на Гран при на Националните правосъдни награди за 2021 г. 92-годишният съдия Трендафил Данаилов получи голямата награда за правосъдие на Деветия благотворителен бал на юристите. Той е българският съдия по делото “Антонов”, благодарение на него обвиненията към българските граждани, които италианският съд свързва с атентата срещу папа Йоан Павел II, са смекчени. Отличието идва 40 години, след като светът заговори за българска следа в покушението.

Статуетката и грамотата му бяха поднесени от професор Огнян Герджиков и адвокат Людмил Рангелов. Цялата юридическа гилдия в залата, повече от 220 души, стана на крака и аплодира Трендафил Данаилов, който бе придружен от своето семейство. Той сподели, че е работил над 50 години като съдия и малко повече от 20 години като адвокат.
Статуетката и грамотата му бяха поднесени от професор Огнян Герджиков и адвокат Людмил Рангелов. Цялата юридическа гилдия в залата, повече от 220 души, стана на крака и аплодира Трендафил Данаилов, който бе придружен от своето семейство. Той сподели, че е работил над 50 години като съдия и малко повече от 20 години като адвокат.

Съдия Трендафил Данаилов разказа в предаването "Законът и Темида" за своето семейство, за първите години на своята кариера, за първото дело, за делото "Антонов"...

"Животът ми протече бурно, интересно и динамично, изпълнен със страст, вълнения и амбиции. Никога не съм бил равнодушен към действителността, която ме заобикаля. Независимо от всички превратности в новата история на страната ни, успях да запазя собствената си идентичност и гражданска позиция. Живях честно и достойно. Никога не съм робувал на предразсъдъци, фанатизъм и мания за величие. Винаги съм бил умерен, почтен и толерантен. Отнасял съм се с разбиране и уважение към чуждото мнение

Старал съм се да бъда тактичен и деликатен в отношенията с хората, с които работих и общувах. Основното правило в моите действия и поведение беше да правя добро и на никого да не вредя. Към семейните ми, професионални и обществени ангажименти се отнасях с цялата си отговорност. Доволен съм, че създадох едно почтено семейство и съм обграден с обичта и уважението на близките си. Съвестта ми е чиста и спокойна и това ми дава основание да твърдя, че изживях щастливо, пълноценно и достойно своя жизнен и творчески път. 

Уважавам всички юридически професии, стига човек да има любов да изпълнява служебните си задължения. Моята любов беше съдийството. Някак си дали така тръгнаха нещата покрай брат ми, но целият ми живот, около 40 години, минаха в съдийство. Тази любов си остава и сега.

За мен юристът трябва да бъде човек с висок морал, с богата обществена и професионална култура, да е честен и справедлив, да не се поддава на никакви влияния. Самият съд трябва да бъде независим. Няма място за никакви партийни, професионални и други влияния. 

Влезе ли политиката в една професия – не търси резултат от неяТия партийни пазарлъци водят до всичките неудачи в обществото – и в икономика, и в политика, и във всяко едно отношение. Но специално в правото партиите нямат работа. Ако искат да има ред и законност."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив, инж. Пламен Колев, инж. Виолета Цолова, Национални правосъдни награди



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21