Четирима млади музиканти от ромския квартал "Надежда" в Сливен ще свирят в зала "Пиер Булез" на Парижката филхармония на 26 февруари в рамките на Френското председателство на Съвета на Европа.
Децата са поканени да се включат в класически концерт на 120 младежи от 27 държави в рамките на проекта "ДЕМОС" на една от най-големите филхармонии в света, която дава сцена на деца от социални групи със затруднен достъп до култура и образование.
Те са част от филантропския проект "Музиката вместо улицата" на цигуларя Георги Калайджиев. В него, вече 12 години, деца от ромската махала в Сливен изучават различни инструменти и свирят класическа музика.
Георги Калайджиев е сред концертмайсторите на „Софийски солисти“, носител е на наградата Добри Чинтулов за 2019 година.
За проекта разказва в “Нашият ден“ маестро Георги Калайджиев, създател на проекта:
“Баща ми беше цигулар, той също искаше да учи в Консерватория. Записа Държавна музикална академия в София, но нямаше стипендия тогава и животът ни беше много тежък в София, трябваше едновременно да следва и да свири на улицата, за да може да припечелва пари.
Аз бях едно дете като всички останали цигански деца в махалата. Бях къпан в любов от баба ми, дядо ми, майка ми, баща ми. Бях едно съвсем нормално дете, докато един ден разбрах, че съм циганин. Тогава млъкнах и моята цигулка ме спаси.
Заминах да уча в Бургас, тогава общината ми отпусна една стипендия, която беше моят въздух и моята храна. Тази стипендия ме съпровожда в Бургас четири години, тя ме съпровожда в София, две години в Будапеща и когато се върнах тази стипендия ме предаде в ръцете Васил Казанджиев, който ме покани като концерт майстор.
Исках да дам обратно хубавите неща, които съм преживял на децата в моята махала.“
Чуйте маестро Георги Калайджиев в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg