Късометражният филм „Утрин“ на студенти от Нов български университет получи редица международни награди, сред които наградите за най-добър ням филм на Фестивала „Silk Road” в Кан, и на „Beyond the Curve” в Париж, както и за най-добър късометражен танцов филм на Международния Московски фестивал и на Берлинския фестивал. Сюжетът на филма разглежда зависимостта на човека от гледащите към него, и развитието му спрямо начина, по който хората гледат към него. Централно място във филма има и танца, който е изигран и под хореографията от актьора Петър Герзилов. Режисьор и сценарист на продукцията е актрисата Невена Николова, за която това е режисьорски дебют в киното. За идеята на филма „Утрин“ и успехите, които постига разказва режисьорката Невена Николова:
„Самата идея се роди, вдъхновена от актьорите, видях ги да си говорят в двора на Нов български университет. Сценарият е написан точно за тях, дори не си представям, че е ако някои от тях беше отказал, може би нямаше да го снимам въобще. Танцът е много централен в този филм. През него показваме историята на единия от персонажите, както и взаимоотношенията на двамата герои минават през този танц. Тяхното светоусещане и начинът им на живот е пречупен през танца, който превръща едно банално ежедневие в нещо специално.
С Петър Герзилов отделихме много време, за да намерим точната форма на танца. Моето разбиране и това, което предава филма е, че човек се променя много, когато го гледат, ако гледат с възхищение, той разцъфва, полита, ако го гледат с критичност и отхвърляне, човек се свива и започва да се предава. Търсихме точно тези взаимоотношения, когато единия е гледан, а другия гледащ, как това ще е осезаемо. Много работихме в тази посока с актьорите. Филмът е сниман в рамките на кино-курс на проф. Георги Дюлгеров. Това беше много важна част от процеса. Има и неща, които съм заимствала и от моя опит като актриса, това е моят дебют като режисьор, но вече замислям следващия си проект, работното му заглавие е „Покрив“.
Невена Николова е дебютиращ режисьор със филма „Утрин“, който спечели редица международни признания, сред които – за най- добър режисьорски дебют, заедно с Петя Атанасова – другият режисьор на филма са отличени от „Art Fim Awards“ в Скопие.
За най-добър късометражен танцов филм лентата получава награда от Berlin Indie Film Fest и от Международния Московски фестивал. Фестивалите „Beyond the Curve” и „Silk Road” отличават филма като най-добър ням филм.
European Film Festival във Велкобритания присъжда на филма и наградата на журито за най-добър актьор – за Петър Герзилов. А румънския Eastern Europe Film Festival отличава лентата като – най-добър студентски филм.
Една изложба с творби на Дечко Узунов, свързана с творческото наследство на големите български художници, се откри в галерия "Дечко Узунов" и продължава до 15 юни. Експозицията "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести" им а за цел да популяризира творческото наследство на големия български творец и е част от програма..
"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22. "Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми..
Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..
В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..
На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg