Въвеждането на електронната рецепта е част от пъзела, който трябва да бъде подреден, за да има функциониращо електронно здравеопазване.
Опасност при въвеждането на изцяло електронна рецепта съществува, защото до момента не е провеждано предварително тестване с участието на пациенти, за да се види дали определен вид софтуер е подходящ за употреба.
“Може да се предполага, че голяма част от пациентите не са се сблъсквали с т. нар. електронна рецепта. Дали ще се появят някакви напрежения, предстои да видим през следващите дни.
Трябва да е ясно, че електронизацията изключително много закъсня в здравеопазването. И дори с цената на някакви временни затруднения, би трябвало с общи усилия да се справим с този проблем и здравеопазването ни да прекрачи прага на съвременния дигитален свят, защото сме изостанали в много отношения“, споделя в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Станимир Хасърджиев, генерален директор на Националната пациентска организация.
Какви са притесненията?
“Не е ясно какво се случва с пациентите, които вече имат издадена рецепта на хартия, дали тя ще важи. До момента липсва информационна кампания, която да разяснява процеса на издаване на електронни рецепти. Това трябва да бъде напълно разбираем процес за българските граждани, защото те са потребителите на тази система“, допълва д-р Хасърджиев.
Интервюто с д-р Станимир Хасърджиев можете да чуете в звуковия файл.
Конкурсът за стипендия "Соня Терзийска" е предназначен за ученици от област Благоевград с изявени интереси и постижения в областта на биологията, химията и екологията. Тази ежегодна инициатива се организира от сдружение "С идея за бъдещето – спорт, образование, култура" и отбелязва деветото си издание през 2024 г. Стипендията има за цел да почете..
Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..
Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..
Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg