Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меглена Антонова, “Грийнпийс“ – България:

Все още финансираме Кремъл и това се отразява на конфликта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преди седмица активистите на “Грийнпийс“ маркираха три локации в София, свързани с финансирането на руски изкопаеми горива, една от които е банка.

Броячът “EU Member State spending on Russian fossil fuels“ ни показва, че само с покупката на петрол, газ и въглища държавите в ЕС са инвестирали 36 млрд. евро в бюджета на Кремъл от началото на войната на 24 февруари.

Можем ли да се откажем от компаниите, които финансират руската агресия в Украйна?

Темата коментира в “Нашият ден“ Меглена Антонова от “Грийнпийс“ – България: 

“Действията, които видяхме в последните два дни, свързани с “Газпром“, са поредно доказателство за това колко сме зависими от изкопаеми горива и как те могат да се използват в този политически дебат, който се случва.

Това показва колко е важно да се откажем от тази зависимост, било по-скоро или постепенно. Има неща, които могат да се направят веднага, но има и такива, които могат да се предприемат в перспектива.“

Тя коментира и данните от брояча “EU Member State spending  on Russian fossil fuels“, който показва колко пари се харчат в реално време за петрол, газ и въглища:

“Това, което са подготвили колеги от други държави в Европа, е един брояч, в който се показва колко пари се харчат в реално време за петрол, газ и въглища. Това е едно изчисление, базирано на различни договори, които има в различни европейски държави, и колко са приблизителните стойности на тези суми.

Изчислението показва, че в момента ние все още финансираме Кремъл и това се отразява директно или индиректно на конфликта. Затова продължават и настояванията на организации от Украйна, но и на партньорите навсякъде по света да се налагат стриктни забрани. Тези мерки наистина са важни, за да може да има резултат.

Цената, която се плаща, е изключително висока, най-вече за гражданите на Украйна, но и за останалите хора по света, които са въвлечени в тази международна търговия и игра с цени.“

“Ключово е Германия да е една от тези страни от Европа, които ще се откажат от употребата на руски горива. В момента тя заема не много положителна позиция от тази гледна точка. От другата страна на спектъра е Полша, която силно застъпва позиция за ембарго“, посочва още Антонова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26