Преди седмица активистите на “Грийнпийс“ маркираха три локации в София, свързани с финансирането на руски изкопаеми горива, една от които е банка.
Броячът “EU Member State spending on Russian fossil fuels“ ни показва, че само с покупката на петрол, газ и въглища държавите в ЕС са инвестирали 36 млрд. евро в бюджета на Кремъл от началото на войната на 24 февруари.
Можем ли да се откажем от компаниите, които финансират руската агресия в Украйна?
Темата коментира в “Нашият ден“ Меглена Антонова от “Грийнпийс“ – България:
“Действията, които видяхме в последните два дни, свързани с “Газпром“, са поредно доказателство за това колко сме зависими от изкопаеми горива и как те могат да се използват в този политически дебат, който се случва.
Това показва колко е важно да се откажем от тази зависимост, било по-скоро или постепенно. Има неща, които могат да се направят веднага, но има и такива, които могат да се предприемат в перспектива.“
Тя коментира и данните от брояча “EU Member State spending on Russian fossil fuels“, който показва колко пари се харчат в реално време за петрол, газ и въглища:
“Това, което са подготвили колеги от други държави в Европа, е един брояч, в който се показва колко пари се харчат в реално време за петрол, газ и въглища. Това е едно изчисление, базирано на различни договори, които има в различни европейски държави, и колко са приблизителните стойности на тези суми.
Изчислението показва, че в момента ние все още финансираме Кремъл и това се отразява директно или индиректно на конфликта. Затова продължават и настояванията на организации от Украйна, но и на партньорите навсякъде по света да се налагат стриктни забрани. Тези мерки наистина са важни, за да може да има резултат.
Цената, която се плаща, е изключително висока, най-вече за гражданите на Украйна, но и за останалите хора по света, които са въвлечени в тази международна търговия и игра с цени.“
“Ключово е Германия да е една от тези страни от Европа, които ще се откажат от употребата на руски горива. В момента тя заема не много положителна позиция от тази гледна точка. От другата страна на спектъра е Полша, която силно застъпва позиция за ембарго“, посочва още Антонова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg