Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Жана д’Арк", опера от Джузепе Верди в пролог и три действия

Заглавната страница на вокалната партитура от първо издание, 15.02.1845 г.
Снимка: Wikipedia
Либрето: Темистокле Солера по мотиви от трагедията "Орлеанската дева" на Фридрих фон Шилер
Световна премиера: 15 февруари 1845, Милано, Teatro alla Scala

Действащи лица:
• Жана – сопран
• Шарл Седми, крал на Франция – тенор
• Жак, овчар и баща на Жана – баритон
• Талбот, английски командир – бас
• Делил, френски офицер – тенор

Място и време на действието – Франция: Домреми, Реймс и околностите на Руан, 1429 година.

Пролог
Френското селце Домреми. Народът се готви да посрещне престолонаследника, който трябва да стане крал след смъртта на Шарл VI. Но англичаните за пореден път през Стогодишната война са нападнали Франция, завзели са Париж и Руан и са победили в редица битки. След поражението Шарл – синът на Шарл VI, решава да спре в Домреми, за да даде възможност на войниците си да починат и съберат сили, след което да помогнат на обсадения от англичаните Орлеан. Хората, събрали се на площада, проклинат завоевателите. Престолонаследникът е мрачен. Той е сънувал, че самата Дева Мария му е заповядала да се примири с поражението и да накара всичките си войни да сложат оръжията си под един гигантски дъб. Селяните му съобщават за някаква блажена девойка, която броди из гората. Отчаян, Шарл ги моли да го заведат при нея. Той ще моли светицата за спасението на Франция.
В подножието на гигантския дъб Жак д’Арк, бащата на Жана, се моли за спасението на дъщеря си, която го притеснява с разкази за своите видения. Жана отправя молитва към Дева Мария да помогне на многострадалната ѝ родина. Девойката моли Богородица за сили, за да оглави борбата със завоевателите. Гласове на демони и ангели смущават Жана. И едните, и другите се стараят да я привлекат на своя страна. Злите духове ѝ казват, че е красива и ѝ обещават любов и богатство, а ангелите я призовават да изпълни мисията си. Жана заспива. Баща ѝ е много недоволен от нея. Той я подозира във връзки със Сатаната и еретизъм. Към спящата Жана се приближава Шарл. Тя познава своя крал и му казва, че често го е виждала насън. Пламенните слова на девойката за спасението на Франция окуражават престолонаследника. Шарл поверява на Жана войската си и съдбата на Отечеството.

Първо действие
Лагерът на англичаните в околностите на Реймс. Английските войници са уморени и отказват да се бият. Техният командир – лорд Талбот, е отчаян. Жените и децата помагат на ранените, а рицарите настояват веднага да се върнат в Англия. Идва Жак, който все повече подозира, че дъщеря му е обладана от дявола и моли Талбот за помощ. В арията "Аз съм французин, но..." Жак отстоява позицията, че е по-добре дъщеря му да загине, но душата ѝ да бъде спасена и предлага на англичаните план за пленяване на смелата девойка.
Градината на двореца в Реймс, където се готви коронацията на Шарл VII. Жана, облечена в рицарски доспехи, си спомня своите близки и родното селце и мечтае да се завърне у дома. Демоните отново я изкушават, в душата ѝ се борят различни чувства. Шарл не иска да се разделя с Жана, на която дължи трона си. Той признава на момичето любовта си, а тя му отвръща с взаимност. Придворните съобщават, че всичко вече е готово за коронацията в катедралата на Реймс. Кралят моли Жана да го придружи в най-отговорното в живота му събитие. Девойката тръгва начело на свитата му, с бойното знаме в ръце.

Второ действие
Реймс, катедралата. Народът се е събрал на площада в очакване на коронацията. Жана е начело на свитата на Шарл. Всички пеят химн в чест на нейната победа над англичаните. Неочаквано се появява Жак и точно когато кралят благодари на Жана за службата ѝ в полза на Отечеството, бащата на девойката я обвинява в еретизъм. След арията "Един възрастен човек имаше единствена надежда – дъщеря", Жак обявява пред всички, че Жана е сключила договор с дявола. Момичето пада в краката на баща си и остава безмълвно. Докато Шарл е в недоумение, Жак настоява да види дъщеря си на кладата – само така тя може да изкупи греховете си. Тълпата, която току-що е възхвалявала девойката, сега я проклина и иска смъртта ѝ. Само кралят се колебае – Шарл обича Жана и вярва, че тя е невинна. Но Жак отвежда дъщеря си при англичаните.

Трето действие
В лагера на англичаните Жана, окована във вериги, очаква да бъде изгорена на клада. Идва баща ѝ и чува как момичето се моли за спасението на Родината. Жак започва да разбира, че е направил ужасна грешка. Той я освобождава от веригите и й помага да избяга. Жана взима неговия меч и се устремява към бойното поле, където са французите, решили да спасят смелата девица от лапите на англичаните. В битката френската войска, предвождана от Жана, разгромява англичаните. Шарл тържествува, но в този момент в палатката му внасят смъртно ранената Жана. Тя се кълне, че съвестта ѝ е чиста, и моли да я покрият с бойните знамена, символизиращи победата на Франция. Жана умира в ръцете на любимия си и на баща си, докато ангели водят душата ѝ към Рая, възпявайки победата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20