На 12 май 1820 г. във Флоренция е родена Флорънс Найтингейл, милосърдната сестра, превърнала се още приживе в символ на съвременната сестринска грижа. Днес е професионален празник на хората, които помагат на лекарите да ни лекуват и са често много по-близо до нашите болки. 202 години след раждането на Флорънс Найтингейл на медицинските сестри в България не им е много празнично.
Мая Атанасова е в тази професия повече от 40 години. Тя работи през седмицата в кабинет, а в събота и неделя дава дежурства в болнично отделение.
В Световния ден на медицинските сестри Мая Атанасова разказва в "Нашият ден" за своето ежедневие.
"То не е само трудно, то е, меко казано, ужасяващо и притеснително. В продължение на годините ние останахме много малко. Има норматив на един лекар да се падат по 3 сестри, но този норматив не се спазва. Крайно недостатъчни сме. Заплащането е ниско и сме недооценени като специалисти. Поставени сме в едно унизително положение. Преди два месеца ни предупредиха въобще да не се надяваме на увеличение на заплатата. В условията на инфлация моята основна заплата е 850 лв. и ако работим по пътеките, клиничните пътеки са различна сума. В интерес на истината, чувам от колеги, които работят в "Пирогов" и други по-големи болници, че заплатата им е достигнала приблизително 1600 лв. Докато нас това не ни касае.
Вчера си мислех какво ме държи в професията. Без да звучи високопарно, си мисля, че колкото и да ни е тежък трудът – интензивен, натоварващ – ме крепи това, че искам да помогна на хората и това ме съхранява."
Мая Атанасова не смята, че има полза от протестите. Според нея трябва да се промени нормативната база.
Повече можете да чуете от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg