Днешната дата 17 май е обявена за Ден на българския спорт. На 17 май 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната ни след Освобождението. Най-известни са Шарл Шампо и Луи Айер.
Ежегодно на празника се организират различни спортни мероприятия из цялата страна. Денят е признание за огромните усилия на стотици български спортисти, треньори и деятели в областта на спорта, прославяли името на България.
Един от родните отбори, който видимо се отличи през последните години, е този по спортна аеробика. Тази година Националният отбор на България спечели 7 медала (4 златни, 1 сребърен и 2 бронзови) на международния турнир по спортна аеробика, който се проведе в румънската столица Букурещ. В надпреварата участваха над 300 състезатели от пет държави – България, Словакия, Турция, Украйна и Румъния.
“През последните години спортната ни аеробика се изкачи на върха в световен мащаб. Имаме доста дълга история. Съюзът по аеробика, който администрира този спорт в България, е създаден преди 31 години. Нашата федерация просперира в годините.
Миналата година беше апогей в нашите класирания, тъй като успяхме да завоюваме световни и европейски медали. Националният ни отбор завоюва четири златни медала на европейското първенство, което е безпрецедентно до този момент, за което ние получихме и официално писмо от председателя на Европейската и на световната федерация по гимнастика.
Тази година започнахме отново с много постижения в международни турнири. Само след три седмици ни предстои световното първенство в Португалия. През юли ще участваме и на световните игри в САЩ. Горди сме с всичко, постигнато до момента, което е резултат на много труд и постоянство в работата през годините“, казва в “Нашият ден“ Димитрина Къндева, председател на Съюза по аеробика България.
Децата в аеробиката
“През последните години децата, които се занимават с този спорт у нас, се увеличиха трикратно. Спортът е сравнително интересен, много деца тренират заедно, при това под музикален съпровод. Не се изискват големи финанси, за да започнеш, много е достъпно.“
Тя сподели още, че очаква на световното първенство съчетанията и композициите да бъдат изиграни без грешка.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg