Прожекторът днес е насочен към един много интересен документален филм "Съдбата на скитника". Това е първи документален филм за режисьорката Ана Китанова, с който тя спечели наградата за дебют на Националния фестивал на кино "Васил Гендов". 55-минутната лента разказва историята на човек, който е вече на 75 години и въпреки това не се отказва от досегашния си начин на живот. А той е свързан с големи лишения по собствена воля, а не защото е крайно беден и няма възможност за нещо поне малко по-комфортно. Днес едва ли някой може да си представи живот в колиба от кал в малко и далечно село в гората. Павел Йосифов е истинското име на човека, който живее без ток и вода и въпреки това има много добра представа за случващото се около него. Това е възможно най-вече благодарение на вестниците, изрезки от които могат да се видят навсякъде около него и най-вече на стените на колибата. Павли мечтае един ден да напише разказ и след издаването му да бъде признат за писател. Наивна ли е тази мечта, или е напълно реална и осъществима?
Ето и атмосфера от филмовата история:
Младата режисьорка споделя за "Нашият ден": "Идеята да разкажем историята на Павли се роди преди няколко години и е провокирана от неговата колоритна личност. Живее от къща от кал в гората без ток и течаща вода. Но не спира да чете на свещи и да се интересува от всичко, което се случва по света. Превърнал е малкото си царство в колаж от различни изрезки и снимки и сред това царство той пише разкази и сценарии“.
Кой е Павел Йосифов?
"Той е известна личност и всички го познават в Трън. Махнал се е от суетата на големия град. Той живее може би повече от 40 години в тази фамилна къща от кал. Живее с пенсията на инвалид заради четирите си изкуствени стави. Главният герой още не е успял да гледа филма. Надявам се това лято да гледаме филма заедно. В близките месеци предстои зрителска премиера в Дом на киното", споделя Ана Китанова.Повече можете да чуете в звуковия файл.
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg