Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Самоковци в рисунките на Васил Чакъров - Чак

В Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков се откри изложбата "Самоковци в рисунките на Васил Чакъров - Чак". Тази експозиция е особено ценна за жителите на града – те пазят в сърцата си памет за художника, а той ги е обезсмъртил в своите рисунки.

Калейдоскоп от образи, съхранени във виртуозни драски с усмивка и обич... Така определя творчеството на своя знаменит баща Домника Чакърова - Даскалова.

Васил Чакъров - Чак не е от най-шумните имена, но той е голям майстор на акварела, маслената техника, рисунката и шаржа. Оглеждайки голямото наследство, което е завещал, доц. Ружа Маринска предлага един дългосрочен проект и оттогава всяка година до 2024 г., когато се навършват 90 години от рождението му, се планират по две-три изложби на различни места с различни техники и различна тематика. Васил Чакъров е работил много – просто е невероятно как е съвместявал учителската си практика с това голямо творчество.

Доц. Ружа Маринска, дългогодишен изследовател на живота и творчеството на Васил Чакъров, разказва в "Артефир":

"През есента в Дома на хумора в Габрово ще бъде показана голяма изложба "Васил Чакъров – шаржове, карикатури и колажи". А тази изложба, от една страна, е част от дългогодишен проект за представяне на творчеството на Васил Чакъров. Докато я подготвях и преглеждах огромния материал, натрупан в папките и кашоните на художника, видях, че има една част, свързана с неговото дълго житие-битие в Самоков. Макар и роден в кюстендилското село Багренци, Чакъров е прекарал целия си живот в Самоков. И е естествено той да рисува самоковци – да рисува колегите си учители, художници, поети и културни дейци от града. Да рисува учениците си... 

Експозицията е любопитна, защото рисунките и шаржовете са много качествени – на нивото на всичко, което Чакъров ни е завещал. Независимо от това, че героите са местни. 

Всички образи са видени от художника живо, остро и характерно – в различни техники. Любопитно е, че тази изложба по своеобразен начин е интерактивна, защото някогашните деца днес вече са хора на възраст и те се разпознават в рисунките на някогашния свой учител. Той е имал голям авторитет не само в Самоков, но и между колегите и учителите си из цялата страна. 

Това е на нивото на Васил Чакъров – една качествена и висока изложба, а от друга страна – тя е приятна, любопитна и забавна. Разкрива една друга страница от творчеството му. По времето, когато рисува тези шаржове, Чакъров вече се е наложил като майстор на акварела и на други техники. Но това е било някаква негова вътрешна потребност. И ето, че е налице един материал – любопитен и интересен – който заслужава внимание и на по-широката публика."

Експозицията остава в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" - Самоков до 30 юни 2022 г.

Чуйте повече от звуковия файл.

Васил Чакъров е роден е през 1934 г. в кюстендилското село Багренци, но почти целият му професионален и творчески път преминава в Самоков. Продължител на мисията на самоковските зографи, призвани да пресътворяват света в образ и багра. 

Васил Чакъров - Чак организира самостоятелни изложби в Кюстендил, в София, в Самоков. Участва в множество окръжни и общи експозиции в Съветския съюз, Полша, Унгария, Чехословакия, Дания. 

Носител е на Националната награда за живопис "Захарий Зограф“, 2008 (съвместно с Магда Абазова). 

Негови творби притежават Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, галериите в Кюстендил, Самоков, Благоевград, Сливен, Добрич, Балчик, Дома на хумора в Габрово, Министерството на образованието и науката, учреждения и частни лица. Творби на художника има и в Германия, Франция, Италия, Гърция, Израел, Мексико, САЩ и др.

Снимки – ХГ "Проф. Васил Захариев" – Самоков

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30