Тридневният международен форум "Градски неравенства", организиран от Колектив за обществени интервенции, цели да обогати разбирането за градските проблеми на София. Участват международни и местни градски активисти, политици, архитекти, урбанисти, историци. Те ще обсъждат социалните неравенства в града, неравномерния достъп до общински услуги и жилища, етническата сегрегация и много други.
На фона на обедняваща и обезлюдяваща се България столицата ни расте, тя е най-големият, най-бързо разрастващият се и най-богатият град в страната.
"София не е България“, но София поглъща не само хора – близо 30% от населението на страната, София поглъща и пари. Чуждестранните инвестиции и парите по европейските програми се харчат главно в София, в столицата се стича и така да се каже мозъкът на България или поне онази негова част, която остава в пределите й.
Същевременно тези 30% българи, които живеем тук, виждаме какво се случва: мръсен въздух, задръствания, последен модел лъскави коли, карат по разбитите улици, гигантските строежи доразбиват тротоарите, по които се кипрят луксозни ресторанти и бутици, има болезнено презастрояване, а нови детски градини няма и пр. и пр.
Много европейски градове след пандемията засилиха политиките си в посока споделен град, град за хората, 15-минутен град – достъп до работа, здравеопазване, спорт, култура, без да се налага използване на личен автомобил, достъпен обществен транспорт, София инатливо върви в обратна посока и получаваме още от същото, при това сякаш с удвоена скорост?
Чуйте разговора с двама от организаторите на форума: Росица Кратункова, завършила е право в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и магистратура по европейски въпроси в Института по политически науки в Париж; служител по застъпничество и комуникация към Международната организация "Лекари на света“ за здравните права на българите, един от авторите на доклада "Дом за всеки мисия Не/възможна", и Николай Кърков, доктор по философия на щатския колеж на Ню Йорк "Бингамтън”, преподавател по философия и африканистика в Щатския университет в Кортланд.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg