Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира:

От първо лице с Владимир Димитров-Майстора

Владимир Димитров – Майстора сред картините си
Снимка: @ArtGalleryVladimirDimitrovTheMaster

Цялата 2022 година е юбилейна за големия рисувач Владимир Димитров-Майстора – озарен от Божието чудо да въздейства. На 1 февруари 2022 г. се отбелязаха 140 години от неговото рождение. Поради огромния интерес – има дни с невиждани досега опашки от посетители – изложбата в Кюстендилската художествена галерия, наречена на неговото име, беше удължена до 10 октомври. Осъзнаваме ли огромното чудо, което имаме чрез този българин, който докосва света до България и България до света?

В "Нашият ден" своите истории от първо лице разказват родственицата на Българската мадона Дафина – Красимира Димитрова; Кирил Иванов, уредник на къщата-музей в село Шишковци, и д-р Ерик Евтимов, преподавател в Бернския университет и наследник на хазяите на художника в село Раждавица.

Къщата-музей "Владимир Димитров-Майстора" е открита е на 25 юни 1982 по повод на 100-годишнината от рождението на Владимир Димитров-Майстора. Там Майстора живее и твори през 1926-1944. В стаята е съхранена атмосферата, в която е живял творецът. На горния етаж са експонирани фотодокументи, илюстриращи приноса му към българското и световното изобразително изкуство: предмети, свързани с неговия живот и творчество. Ето какво разказва Кирил Иванов, уредник на къщата-музей в село Шишковци:

"Очакваме по традиция да започне велопоходът. Около тази дата всяка година идват участниците и посещават къщата-музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци. Разглеждат, правят една обиколка, след това сядаме на открито отвън, разказваме им приказката за Майстора. Хората винаги остават доволни и с много добри впечатления и с желание отново да посетят това място.

Има завишение на интереса към Майстора, несъмнено свързано с тази 140-годишнина. Повечето посетители, особено тези, които идват от по-далеч, гледат да разгледат повече забележителности. На първо място слагат галерията в Кюстендил в комбинация с нашия обект – къщата-музей в село Шишковци. Доста се увеличи посещаемостта, особено след намаляването на пандемията. Задават се доста интересни въпроси, но винаги се стремим да отговаряме на всички въпроси, свързани с Майстора и пребиваването му в Шишковци."

Кирил Иванов уточни, че не Тодора (родом от Шишковци, живяла в Невестино) е последният жив модел на Майстора, нито Боянка Аракчиева ("Момичето с ябълките") от Шишковци. Има и други живи модели. Той обеща и срещи с други, общували с Майстора.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Ето какво споделя за инициативата "Дигитални посланици на Майстора" д-р инж. Красимира Димитрова, изследователка на живота и творчеството на художника и родственица на Дафина – Българската мадона на Майстора:


"Идеята се роди миналата година. Тя беше анонсирана в LinkedIn профила ми със следните думи: "Един мъж, година преди да завърши Рисувалното училище, тръгва по света. В началото, за да се учи от изкуството на най-големите. Но само в началото. Преди 114 години Майстора тръгва и наистина обикаля света. Може би малко хора знаят, че той е бил на 3 континента, в 13-14 държави, над 35 пъти е бил зад граница. И дори не само в ролята си на наблюдател на най-голямото изкуство, но и да представя своите творби, също така и да бъде посланик на мира. Първата локация е Швейцария, където е първият откривател и меценат на Майстора – съдията Никола Чехларов. След това продължаваме хронологично през Берлин, Рим, Ню Йорк, Прага, Брюксел, Париж. Всички дигитални посланици записват 1-2 мин. кратко видео, в което обясняват връзката на Майстора с дадената локация."

Д-р Ерик Евтимов, преподавател в Бернския университет и наследник на хазяите на художника в село Раждавица, е българин, който продължава да следва съхраняването на българската любов и традиции, дигитален посланик на Майстора:

"Първо, какво означава дигитален посланик? Желанието да се докоснеш до едно изкуство, което съществува, и възможността това изкуство да бъде представено на по-голям и по-широк кръг хора без пречките на границите. Аз благодаря на г-жа Димитрова за инициативата да има възможността да се разпространява едно изкуство, което е безгранично и според мен – космическо. Остава светлината от картините на Майстора. Има нещо изконно и трансцедентално, което предават тези картини на хората. И според мен то е свързано с природата Кюстендилския край. И не е случайно, че дядо Владо рисува искрящите хора от Кюстендилския край. Връзката остава и тя е много кръвна и духовна, пресъздадена от такъв гениален творец като Владимир Димитров - Майстора." 

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – ХГ "Владимир Димитров-Майстора" - Кюстендил, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53