На 1 февруари 2022 г. се отбелязаха 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора.
За неизвестните архиви и история на българския гений на платното, както и за предстоящите международни инициативи и учредяването на стипендия на негово име разказа в “Нашият ден“ д-р инж. Красимира Димитрова, изследователка на живота и творчеството на художника и родственица на Дафинка – Българската мадона на Майстора:
“Бих казала, че “Българската мадона“ като картина е емблемата на галерията в Кюстендил. Това е единствената картина на Майстора, която сменя името си, той я нарича просто “Мома в зелено“. Моделът, който е изобразен, е сестра на моя дядо. Те са три сестри, две от тях са рисувани от Майстора.
Това момиче умира много младо и от него остава само една картина на Майстора, която е подарена на нашето семейство и една ученическа книжка. Това момиче никога не е било снимано на фотография.
Майстора е имал особено отношение към този модел, показва го, когато тя умира. Остава няколко часа след това да плаче не нейния гроб и след това го посещава ежедневно, което се прави от най-близките.
После той подарява нейния портрет на семейството на Дафина, всъщност на моя прадядо. Той изключително рядко подарява масла. Той е правил обичайно умалени копия на своите картини и ги е давал на моделите или е подарявал рисунки и предварителни работи.
Тази картина пази нещо, което е като семейна и национална ценност. Картината остана 84 години в нашето семейство, предавана през четири поколения. Сега може да се открие в постоянната експозиция на галерията в Кюстендил, реставрирана през 2018 г.
Летата израснах на село и картината е била винаги в хола ни. Идвали са да я снимат, писано е за нея в книга. Осъзнаването на тази ценност стана все по-голямо, когато бях в гимназията и исках да покажа реферат за Майстора и да представя на моите ученици по-интересна информация и повече снимки от негови продукции.
Майстора е признат още приживе и получава много награди, не само в България. Това, което откривам е, че Дафина е вторият или третият модел, който не е рисуван само на една или две картини. Тя е и в композиции на Майстора и в четири отделни портрета. Много е важно да знаем за неговата човечност и отношението към хората.“
Къща-музей "Владимир Димитров-Майстора" е открита е на 25 юни 1982 по повод на 100-годишнината от рождението на Владимир Димитров-Майстора. Там Майстора живее и твори през 1926-44. В стаята е съхранена атмосферата, в която е живял творецът. На горния етаж са експонирани фотодокументи, илюстриращи приноса му към българското и световното изобразително изкуство: предмети, свързани с неговия живот и творчество.
Чуйте в звуковия файл радио разходка до село Шишковци и посещение на къщата-музей „Владимир Димитров-Майстора“ в “Нашият ден“ с уредника Кирил Иванов. Чуйте още кой протяга ръка на българските таланти днес чуйте от пълния разговор в звуковия файл.На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg