Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите будители

Коя е Дафина – Българската мадона на Майстора

Снимка: БНР

На 1 февруари 2022 г. се отбелязаха 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора.

За неизвестните архиви и история на българския гений на платното, както и за предстоящите международни инициативи и учредяването на стипендия на негово име разказа в “Нашият ден“ д-р инж. Красимира Димитрова, изследователка на живота и творчеството на художника и родственица на Дафинка – Българската мадона на Майстора:

“Бих казала, че “Българската мадона“ като картина е емблемата на галерията в Кюстендил. Това е единствената картина на Майстора, която сменя името си, той я нарича просто “Мома в зелено“. Моделът, който е изобразен, е сестра на моя дядо. Те са три сестри, две от тях са рисувани от Майстора.

Това момиче умира много младо и от него остава само една картина на Майстора, която е подарена на нашето семейство и една ученическа книжка. Това момиче никога не е било снимано на фотография.

Майстора е имал особено отношение към този модел, показва го, когато тя умира. Остава няколко часа след това да плаче не нейния гроб и след това го посещава ежедневно, което се прави от най-близките.

После той подарява нейния портрет на семейството на Дафина, всъщност на моя прадядо. Той изключително рядко подарява масла. Той е правил обичайно умалени копия на своите картини и ги е давал на моделите или е подарявал рисунки и предварителни работи.


Тази картина пази нещо, което е като семейна и национална ценност. Картината остана 84 години в нашето семейство, предавана през четири поколения. Сега може да се открие в постоянната експозиция на галерията в Кюстендил, реставрирана през 2018 г.

Летата израснах на село и картината е била винаги в хола ни. Идвали са да я снимат, писано е за нея в книга. Осъзнаването на тази ценност стана все по-голямо, когато бях в гимназията и исках да покажа реферат за Майстора и да представя на моите ученици по-интересна информация и повече снимки от негови продукции.

Майстора е признат още приживе и получава много награди, не само в България. Това, което откривам е, че Дафина е вторият или третият модел, който не е рисуван само на една или две картини. Тя е и в композиции на Майстора и в четири отделни портрета. Много е важно да знаем за неговата човечност и отношението към хората.“


Къща-музей "Владимир Димитров-Майстора" е открита е на 25 юни 1982 по повод на 100-годишнината от рождението на Владимир Димитров-Майстора. Там Майстора живее и твори през 1926-44. В стаята е съхранена атмосферата, в която е живял творецът. На горния етаж са експонирани фотодокументи, илюстриращи приноса му към българското и световното изобразително изкуство: предмети, свързани с неговия живот и творчество.

Чуйте в звуковия файл радио разходка до село Шишковци и посещение на къщата-музей „Владимир Димитров-Майстора“ в “Нашият ден“ с уредника Кирил Иванов. Чуйте още кой протяга ръка на българските таланти днес чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, facebook/ArtGalleryVladimirDimitrov


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44