Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Качаунова: Нужен е механизъм за контрол и отчетност на правосъдната система

30 години Български хелзинкски комитет

Програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет започва своята дейност през 1995 г. Още с основаването тя си поставя за цел ефективното прилагане на новия тогава за България механизъм за правна защита пред Европейския съд по правата на човека. Сред първите дела на програмата пред ЕСПЧ са делата "Великова срещу България", "Хасан и Чауш срещу България" и "Иванова срещу България". Програмата за правна защита дава консултации и завежда дела в отделни, стратегически подбрани случаи. В допълнение съществува и Програмата за правна помощ на бежанци и мигранти, която подпомага лица, търсещи международна закрила в България. 

"Гражданите се обръщат към нас с най-различни оплаквания. Понякога те са доста сериозни. Тогава преценяваме, че има повод да поемем случая. Тук мога да спомена случаи на насилие в места за задържане – дали от полицейски органи, дали от надзиратели в затвора“, споделя в "Нашият ден“ адв. Адела Качаунова, директор на Програмата за правна защита на БХК.

Ежегодно правозащитната организация получава няколкостотин жалби. Българският хелзинкски комитет предоставя правна помощ, свързана с оплаквания за дискриминация по етнически произход. Пред последните години съществува един системен проблем. Много от ромите нямат документи за самоличност, тъй като не могат да посочат постоянен адрес. Това е една празнота в българското законодателството от 2019 г., която организацията опитва да пребори. 

От адвокатския екип на Българския хелзинкски комитет твърдят, че съдебната система е в едно доста добро състояние, но трябва да се създаде механизъм за контрол и отчетност на главния прокурор. Проблемите в доверието към съдебната система произтичат именно от работата на прокуратурата и на разследващите органи. 

Целия разговор с адв. Адела Качаунова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13