Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Качаунова: Нужен е механизъм за контрол и отчетност на правосъдната система

30 години Български хелзинкски комитет

Програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет започва своята дейност през 1995 г. Още с основаването тя си поставя за цел ефективното прилагане на новия тогава за България механизъм за правна защита пред Европейския съд по правата на човека. Сред първите дела на програмата пред ЕСПЧ са делата "Великова срещу България", "Хасан и Чауш срещу България" и "Иванова срещу България". Програмата за правна защита дава консултации и завежда дела в отделни, стратегически подбрани случаи. В допълнение съществува и Програмата за правна помощ на бежанци и мигранти, която подпомага лица, търсещи международна закрила в България. 

"Гражданите се обръщат към нас с най-различни оплаквания. Понякога те са доста сериозни. Тогава преценяваме, че има повод да поемем случая. Тук мога да спомена случаи на насилие в места за задържане – дали от полицейски органи, дали от надзиратели в затвора“, споделя в "Нашият ден“ адв. Адела Качаунова, директор на Програмата за правна защита на БХК.

Ежегодно правозащитната организация получава няколкостотин жалби. Българският хелзинкски комитет предоставя правна помощ, свързана с оплаквания за дискриминация по етнически произход. Пред последните години съществува един системен проблем. Много от ромите нямат документи за самоличност, тъй като не могат да посочат постоянен адрес. Това е една празнота в българското законодателството от 2019 г., която организацията опитва да пребори. 

От адвокатския екип на Българския хелзинкски комитет твърдят, че съдебната система е в едно доста добро състояние, но трябва да се създаде механизъм за контрол и отчетност на главния прокурор. Проблемите в доверието към съдебната система произтичат именно от работата на прокуратурата и на разследващите органи. 

Целия разговор с адв. Адела Качаунова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35