Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"One Coin: жената, която измами света"

Книгата "One Coin: жената, която измами света" е следствие от разследванията на журналиста Николай Стоянов. 

Сюжетът на книгата поставя светлина върху българката Ружа Игнатова, вече Доктор Ружа, която през 2014 година дава началото на уанкойн. Заявката е, че предстои финансова революция, че ще демократизира плащанията, че ще е като фейсбук на криптовалутите... В действителност обаче това се оказва просто фасада за една от най-големите финансови измами в света. 

Само три години по-късно компанията е събрала по най-скромни оценки над 4 млрд. долара от милиони жертви от цял свят, а създателката ѝ подобаващо се обгражда с луксозни имоти, коли, яхти, картини, рокли и бижута... докато изведнъж не изчезва от лицето на земята. От края на 2017 г. тя е издирвана от ФБР и не се е появявала публично. С това обаче историята не само не свършва, но и се изпълва с още обрати и мистерии – арести и дела, натъпкани с пари апартаменти, любовна история, шпиони и шейхове. 

Но може би най-впечатляващото е, че след всичко това "One Coin" е още жива, продължава да ползва централата си в София и да привлича нови жертви. Книгата вече е в книжарниците в печатен вариант, а преди това излезе и достъпна като аудиокнига, разказва авторът и разследващ журналист от "Капитал“ Николай Стоянов:

"Когато се натъкнах на тази тема, нямах никаква представа какъв размах ще има. За мен това беше една интересна история в този момент, доколкото никой не знаеше нищо за Ружа Игнатова, която се появи и започна да пазарува едни знакови сгради в София. Бързо ми стана ясно, че това е една измама, но тогава нямаше как да го заявим като такава, просто предупреждавахме хората за опасностите. Не съм си представял, че ще стигнем до книга и до една от най-търсените личности в Топ 10 на ФБР. Аз лично съм я срещал Ружа и съм ѝ вземал интервю. Това, което можем да изградим като нейн образ, е, че тя е човек, който обича да е в центъра на вниманието, движена е от това да постигне някакъв грандиозен успех, а не от това какви щети ще създаде с него. Тя тръгва по сивите плоскости и стига до това да направи грандиозна измама. Нейната цел е била бързо да стане богата, независима, твърде успяла и уважавана, може би това се крие и в детството ѝ. Не е била от богато и заможно семейство. Ружа е омъжена, има и дете, но чувствата ѝ към Гилберт Армента избухват в периода, когато тя е най-богата, той е от нейните финансисти – "перачи на пари“, както го нарича брат ѝ – Константин. Тя подслушва своя любим, защото иска да напусне съпругата си, да заживеят заедно, и така научава, че той съдейства на ФБР, така научава, че нейното положение не е сигурно. Последните официални следи за нея са, когато тя се качва на полет от София за Атина.“

В книгата Николай Стоянов изследва и историята на дигиталните пари, първите им появи са през 2009 година, свързани със Сатоши Накамато. Разкрива се и фигурата на Себастиан Грийнууд в книгата, съдружник на Ружа Игнатова. И в тази история има любов, Ружа и Гилбърт Армента. Ружа е в неизвестност от 2017 година. На финала на книгата Николай Стоянов завършва с посланието, че човешките слабости са вечни и с факта, че "One Coin“ още е жива.

Снимки – изд. Изток-Запад

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10

Приказен трамвай пътува из улиците на София

Пътешествие из улиците на София с трамвай, нарисуван от учениците на 51-во средно училище "Елисавета Багряна". Той е част от съвместния проект "Разкажи ми приказка" на Центъра за градска мобилност и училището. Трамваят ще се движи по линия 10 през следващите три месеца, като организаторите се надяват да внесат повече пъстрота в столицата...

публикувано на 03.07.24 в 08:45

Рок фестивалът в долината на виното за четвърти път

Рок фестивалът в долината на виното ( Midalidare Rock In The Wine Valley) се готви за своето четвърто издание. Последното издание миналата година в село Могилово срещна феновете с групите   "Скорпиънс", "Епика", "Юръп", "Хелоуин", "Лакуна Койл", "Блек Гардиън" и много други. Организаторът на музикалния форум Алекси Калев коментира: "На..

публикувано на 03.07.24 в 08:10
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15