Пътешествениците Албена и Павел Благеви обикалят из американските щати Минесота и Юта и снимат дъхоспиращи природни красоти. Неотдавна те ги показаха и пред българите в галерия "Свети Лука". Онези, които редовно слушат "Покана за пътуване", помнят, че преди време семейството гостува в предаването броени месеци след като изкачи връх Килиманджаро, висок 5895 метра. Самият факт звучи достатъчно интригуващо, но, като прибавим информацията, че двамата са били по на 65 години, а Павел и със сменена става, направо се превръща в сензация.
Но африканският първенец далеч не е единственият връх в кариерата на семейство Благеви. Те имат регистрирани седем международни патента, Албена е вписана в "Алеята на славата" на огромна американска корпорация. Връх е и близо 50-годишният им щастлив съвместен живот, увенчан с две дъщери и трима внуци. Тъкмо заради внуците започва и увлечението им по фотографията. За да снимат момчетата, гордите баба и дядо купуват скъп фотоапарат, а когато децата си заминават след ваканцията, решават да го оползотворят, като запечатват природни красоти.
Албена и Павел един през друг си припомнят интересни случки, докато са снимали изгреви, залези и пейзажи из Америка. Те имат всички основания да се гордеят с дъщерите си. Деница е завършила биомеханично инженерство в "Йейл", медицина в Ню Йоркския университет и специализира пулмология в Харвард. Вера учи в Уортън, най-доброто бизнес училище в Пенсилвания.
Човек е толкова пъстър, колкото са шарени мечтите му. А Албена и Павел Благеви не се шегуват, когато споделят плановете си за трекинг в Хималаите след изкачването на Килиманджаро.
Разказът им чуйте в звуковия файл.
Снимки: Павел Благев
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
В рубриката "Разговорът" днес имаме удоволствието да ви представим една от онези личности, които със своето присъствие преобразяват обикновения ден в нещо..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
В навечерието на Световния ден на театъра, който празнуваме на 27 март, Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол откри една непразнична фотографска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg