Какви са настоящите предизборни обещания и послания – какво и как избираме за пореден път?
“Избирателят има цялата палитра от емоционални преживявания. Имам опит в наблюдението на тези, които не гласуват. При всички избори проверяваме какви са техните психологически основания“, казва в “Нашият ден“ психологът д-р Пламен Димитров и допълва:
“Нашите наблюдение са, че големите групи от хора, които системно не гласуват, са тези, които не виждат представителство в сегашните кандидати за власт.“
Новите избори
“Важно е да отбележим, че тези избори са натоварени с изключително много очаквания, тъй като има кризи за управление, които в момента само плашат хората и нагнетяват ужаса, в който те живеят вече няколко години. Затова е много важно как ще протече тази кампания и доколко най-важните фактори в нея ще се отразят на резултата?
От опит знам, че такъв тип избори зависят много от избирателната активност. Ключово ще се окаже управлението на динамиката, на преместването на отделни групи избиратели към един или друг кандидат.
От социално-психологическа гледна точка вотът се мести през последните избори. Твърди части от електората правят решенията си в последните моменти“, посочва той и подчертава:
“Има и много фантазии и много проекции. Много от партийните лидери показват, че не могат да победят демоните, с които обичат да си играят – манипулации, проекции върху другите и обвинения. Често изказванията се превръщат не в конструктивни обещания за програми, които отговарят на потребностите, а се пренася във вид междуличностна и междупартийна война.“
Жестове и невербална комуникация
“Това отразява личната и политическа култура на тези, които правят съответните жестове. В по-голямата си част хората са силно емоционални, когато взимат решения. Емоции решават изборите и то не само в България. Това, от което се нуждаят хората в кампаниите в момента, е да мислят за себе си. Не толкова да изпадат в нарцистична ярост, да излязат от неврозата си, защото властта поболява, но да влязат в нужните на хората, които им отправят искания, ако се приближат по-близо до тях“, казва още Димитров и допълва:
“Има много какво да се желае от политическото говорене и поведение. Истината е, че хората са им насъбрали и това, което наблюдавахме през последните години, са повече наказателни, протестни поведения на избирателите и показването, че всъщност нямат легитимни представители. Въпросът е - как в оставащите дни от кампанията хората ще бъдат привлечени за съвместната фантазия, която се нарича “решение“?!“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg