Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров: Системно негласуващите не виждат представителство в кандидатите

Има какво да се желае от политическото говорене и поведение

Снимка: Радио Видин

Какви са настоящите предизборни обещания и послания какво и как избираме за пореден път?

“Избирателят има цялата палитра от емоционални преживявания. Имам опит в наблюдението на тези, които не гласуват. При всички избори проверяваме какви са техните психологически основания“, казва в “Нашият ден“ психологът д-р Пламен Димитров и допълва:

“Нашите наблюдение са, че големите групи от хора, които системно не гласуват, са тези, които не виждат представителство в сегашните кандидати за власт.“

Новите избори

“Важно е да отбележим, че тези избори са натоварени с изключително много очаквания, тъй като има кризи за управление, които в момента само плашат хората и нагнетяват ужаса, в който те живеят вече няколко години. Затова е много важно как ще протече тази кампания и доколко най-важните фактори в нея ще се отразят на резултата?

От опит знам, че такъв тип избори зависят много от избирателната активност. Ключово ще се окаже управлението на динамиката, на преместването на отделни групи избиратели към един или друг кандидат.

От социално-психологическа гледна точка вотът се мести през последните избори. Твърди части от електората правят решенията си в последните моменти“, посочва той и подчертава:

“Има и много фантазии и много проекции. Много от партийните лидери показват, че не могат да победят демоните, с които обичат да си играят – манипулации, проекции върху другите и обвинения. Често изказванията се превръщат не в конструктивни обещания за програми, които отговарят на потребностите, а се пренася във вид междуличностна и междупартийна война.“

Жестове и невербална комуникация

“Това отразява личната и политическа култура на тези, които правят съответните жестове. В по-голямата си част хората са силно емоционални, когато взимат решения. Емоции решават изборите и то не само в България. Това, от което се нуждаят хората в кампаниите в момента, е да мислят за себе си. Не толкова да изпадат в нарцистична ярост, да излязат от неврозата си, защото властта поболява, но да влязат в нужните на хората, които им отправят искания, ако се приближат по-близо до тях“, казва още Димитров и допълва:

“Има много какво да се желае от политическото говорене и поведение. Истината е, че хората са им насъбрали и това, което наблюдавахме през последните години, са повече наказателни, протестни поведения на избирателите и показването, че всъщност нямат легитимни представители. Въпросът е - как в оставащите дни от кампанията хората ще бъдат привлечени за съвместната фантазия, която се нарича “решение“?!“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36