Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Необходимо е легализиране на доплащанията в здравеопазването

Цените в здравеопазването спрямо останалите цени в икономиката изостават над пет пъти

| обновено на 07.09.22 в 14:15
Аркади Шарков
Снимка: Ани Петрова

Основната цел на екипа на служебния министър на здравеопазването  д-р Асен Меджедиев  е подобряване на детското здравеопазване и остойностяване на лекарския и сестринския труд.

Как може да бъде решен един от най-големите проблеми в здравния сектор у нас,  който касае осигуряването на достойни заплати и то най-вече за медицинските сестри? Възможната формула за реализирането на тази цел коментира в "Нашият ден" Аркади Шарков, здравен икономист от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

"Най-добрият остойностител на всеки един труд е пазарът и като продължим през територията на здравеопазването, която същност е един квази пазар, тъй като цените там са хуманно задавани, истината е  някъде по средата“, споделя експертът.

Според Аркади Шарков такава формула е нужна първо на държавата, като частичен остойностител и коплатец на здравни услуги и дейности, колко всъщност струва здравеопазването. Второ, това да бъде сигнал към българските граждани, че здравеопазването всъщност първо не е безплатно, второ то коства много пари, време и грижи, за да се поддържа населението сравнително здраво.

Несправедливостта по отношение на заплащането трябва да бъде изчистена. И част от може да бъде решена като се зададе тон за правилно остойностяване на труда. "Цените в здравеопазването спрямо останалите цени в икономиката изостават над пет пъти, т.е цените в здравеопазването не могат да догонят другите цени, които са развързани“, допълва Шарков.

Според него е необходимо да бъде изготвена формула за остойностяване на цената за производството на един лекар и съответно навлизането му в системата. В допълнение са нужни изключително добре подбрани статистически данни, които да осигурят скелета, който ще е основата за следващите няколко години при формиране  и договаряне на цени в здравеопазването.

"Легализирането  на доплащанията в здравеопазването е наложително. В момента те са легализирани частично, когато говорим да доплащане за екипи. Но легализирането за това , че човек може когато се налага да доплати в лечебно заведение първо ще осигури прозрачност и видимост на пазара", твърди експертът.

Утре предстои представянето на годишното изследване на Експертния клуб за икономика и политика  и "Тренд" за достъпа на пациентите до системата на българското здравеопазване.

Целия разговор с Аркади Шарков можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22