Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Стайков: Липсва сериозен стимул за енергийна ефективност

Не бива бизнеси и домакинства да фалират заради конюнктурна обстановка

Снимка: БГНЕС

Следващите месеци няма да се лесни. Чудим се дали доходите ще стигнат, как ще работят топлофикациите, как ще се отопляват домакинствата. Това заяви е ефира на "Нашият ден" енергийният експерт Калоян Стайков и допълни, че вече не става въпрос за цени, а става въпрос основно за количества.

 Енергийният експерт посочи, че на фона на общото потребление в Европа, 30-те млрд. куб. м с които разполага Украйна в хранилищата си не е кой знае какво.

"Ние сме в регион в който дори и в момента има излишък на природен газ. Съответно България без дългосрочни договори, дори с отказаните седем танкера за момента успяваме да си осигурим необходимите количества“, твърди Калоян Стайков.

Според Калоян Стайков през есенно-зимния сезон нещата ще изглеждат различно и със сигурност, ако правителството не постигне някаква договорка и нямаме яснота за сигурността на доставките, ситуацията може много бързо да се влоши. По отношение на газовото хранилище, самият му капацитет не е толкова голям, че запълването му до 100 % да ни гарантира независимост през зимния сезон.

"Всяка вътрешнополитическа нестабилност на фона на външните рискове и външната несигурност на която сме изложени от миналата година със сигурност внушава една несигурност", допълва енергийният експерт.

Не може да се оставят бизнеси и домакинства да фалират заради конюнткурна обстановка. Цените скочиха много, което означа, че много домакинства и бизнеси изпитват затруднения, което означава, че те ще имат нужда от подпомагане. 

Докато цените на борсите се увеличиха около 10 пъти, цените на регулирания пазар на електроенергия цените се увеличиха 3 пъти, което по дефиниция не означа, че те имат някакъв сериозен стимул да си мислят за енергийна ефективност и алтернативи, аргументира се експертът.

"Ние продължаваме да нямаме енергийна стратегия. Продължаваме да не сме наясно какво ще правим с въглищните региони и въглищните централи, защото сме поели ангажименти пред ЕК в ситуация, когато нямаше дефицит на електроенергия“, казва  Калоян Стайков.

Целия разговор с Калоян Стайков чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51