Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура – Непознатите будители:

Знаем ли достатъчно за жените и майките-будителки в българската история?

Райна Футекова (Райна Княгиня)
Снимка: архив

За втора поредна година в очакване на Деня на народните будители – от 19 септември до 31 октомври се излъчва поредица, посветена на непознати факти и данни за българската будителска мисия и личности, свързани с нея.

В днешното издания поглеждаме към жените и майките-будителки в българската историческа и културологична трактовка.

Участник по темата е една съвременна будителка, изследователката и писателка Катя Зографова:

“Фани Попова-Мутафова е най-голямата българска белетристка, една жена с много страдалческа съдба, въвлечена в политическите въртопи на своето време, изстрадала с двукратни арести, инквизиции и съдебни процеси. Тя е единствената жена, осъдена от Народния съд на седем години затвор.

Тя наистина е жена-стоик, една истинска будителка. Въпреки всичко, което преживява, успява отново да вземе перото и до края на дните си пише все по-мащабни и по-неженски епически произведения“.

“Искам да откроя най-храбрата българска учителка, това несъмнено е родолюбивата баба Неделя Петкова и нейната дъщеря Станислава Балканска, която е първата българска жена, облякла униформа. Първата българска чиновничка, но преди това е била учителка. Това е първата българска учителка в Македония. Тя преживява там сериозни патила и мъки и храбро псе бори за отстояване на българските училища, че наистина е една легенда. Те двете извеждат и знамето по време на априлското въстание, което укриват по един хитроумен начин, защото са били наблюдавани, обискирани.

При нея – и при майката, и при дъщерята се съчетава това по-мащабно будителство. Учителското призвание, с мисията да се сее и национално съзнание. Виждаме този модел и при Райна Княгиня. Не бива, когато открояваме изключителния принос на Райна Княгиня като знаменоска на Априлското въстание да забравяме, че тя е една изключително надарена и призвана българска учителка“, казва още тя. 

Предлагаме на слушателите да изберат личност-будители, за които искат да научат повече, да пишат до страницата ни във Фейсбук: www.facebook.com/groups

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Фестивалът на авторския театър

Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..

публикувано на 22.11.24 в 12:35

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49