Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Д-р Никола Василиади и техническото образование в България

Професионална техническа гимназия "Д-р Никола Василиади"
Снимка: ptg-gabrovo.com

Д-р Никола Василиади и техническото образование в България в изложба на Националния музей на образованието в Габрово

Името на големия родолюбец и благодетел заслужава да бъде познато и тачено наред с имената на такива възрожденци и строители на нова България като Васил Априлов, Евлоги и Христо Георгиеви, Иван Денкоглу, Димитър Ценов, Христо Тъпчилещов и много други. Макар че е роден в Букурещ, където семейството му се преселва в началото на ХIХ век, той милее за българската свобода и просвета. В края на дните си завещава имуществото си за създаване на техническо училище в Габрово, родния край на баща си, днес Професионална техническа гимназия "Д-р Никола Василиади".

Поводът да си спомним за прозорливия и щедър българин е изложбата по повод 200 години от рождението му, организирана от Националния музей на образованието в Габрово. Изложбата е подготвена с финансовата подкрепа на Община Габрово, ще може да бъде видяна до края на ноември и е част от наситената програма на музея.

За живота и родолюбивите дела на д-р Василиади и перипетиите около създаването на политехническото училище в Габрово разказва Веселин Лазаров, главен уредник в НМО.

Снимки – ptg-gabrovo.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед от Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30