Смъртта на една 22-годишна жена, арестувана и измъчвана от нравствената полиция заради това че не носи своя хиджаб по строгите предписания, разтърси всъщност целия свят. Трагичната смърт на Махса Амини и обвиненията в изтезания и малтретиране предизвикаха множество бунтове в Иран, които продължават да се разрастват и сега като горски пожари из цялата страна, а и не само.
Жените на Иран се оказаха най-активни в уличните прояви, хвърляйки масово хиджаби, пеейки и скандирайки срещу режима на аятоласите с рефрени жени, живот, свобода или дори смърт на диктатора. Властта реагира с насилие, репресии и арести. Президентът на Иран Ебраим Раиси подчерта, че безредиците са най-новият ход на враждебните западни сили срещу Иран. А в първия си коментар на случващото се, направен в началото на тази седмица, аятолах Хаменей, една от най-важните фигури в Иран, заяви, че протестите са били планирани от Съединените щати и Израел, а не организирани от обикновените граждани.
С този женски протест в Иран се запали фитилът на трупаното десетилетия наред недоволство – това твърдение като че ли се оформи като най-често повтаряното след 16 септември. Това не е първият протест, воден от жени в Иран заради потъпкването на правата им.
С коментар за всичко, което се случва в Иран, журналистът Мохамед Халаф гостува в "Какво се случва".
"Тези протести, които продължават почти месец, не са срещу едно парче плат. Жените и младите хора в Иран приличат на Берлинската стена, която разделя иранското общество, младото население в страната от света, от модернизацията. Тук става въпрос за протест, за търсене на правото за свобода, а не само процес срещу хиджапа, като символ на Исляма. Това което се случи е, че настоящото победи миналото." – каза Мохамед Халаф.
Цялото интервю с журналиста Мохамед Халаф чуйте в звуковия файл.
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg