Смъртта на една 22-годишна жена, арестувана и измъчвана от нравствената полиция заради това че не носи своя хиджаб по строгите предписания, разтърси всъщност целия свят. Трагичната смърт на Махса Амини и обвиненията в изтезания и малтретиране предизвикаха множество бунтове в Иран, които продължават да се разрастват и сега като горски пожари из цялата страна, а и не само.
Жените на Иран се оказаха най-активни в уличните прояви, хвърляйки масово хиджаби, пеейки и скандирайки срещу режима на аятоласите с рефрени жени, живот, свобода или дори смърт на диктатора. Властта реагира с насилие, репресии и арести. Президентът на Иран Ебраим Раиси подчерта, че безредиците са най-новият ход на враждебните западни сили срещу Иран. А в първия си коментар на случващото се, направен в началото на тази седмица, аятолах Хаменей, една от най-важните фигури в Иран, заяви, че протестите са били планирани от Съединените щати и Израел, а не организирани от обикновените граждани.
С този женски протест в Иран се запали фитилът на трупаното десетилетия наред недоволство – това твърдение като че ли се оформи като най-често повтаряното след 16 септември. Това не е първият протест, воден от жени в Иран заради потъпкването на правата им.
С коментар за всичко, което се случва в Иран, журналистът Мохамед Халаф гостува в "Какво се случва".
"Тези протести, които продължават почти месец, не са срещу едно парче плат. Жените и младите хора в Иран приличат на Берлинската стена, която разделя иранското общество, младото население в страната от света, от модернизацията. Тук става въпрос за протест, за търсене на правото за свобода, а не само процес срещу хиджапа, като символ на Исляма. Това което се случи е, че настоящото победи миналото." – каза Мохамед Халаф.
Цялото интервю с журналиста Мохамед Халаф чуйте в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg