Психичното здраве и грижата за него – една от много болните теми в здравеопазването. По данни на СЗО над 450 млн. души по света имат психични разстройства. Българите най-често страдат от тревожни разстройства – 11,4% от населението. От разстройства на настроението, депресия и афективни състояния, страдат – 6,2%, от злоупотреби с вещества 3,3%. У нас по-често боледуват жените.
“Психичното здраве обхваща едни много по-широк параметър от броя на официално регистрираните случаи. Преди да се появи една болест психичното здраве е нещо, което касае нашия душевен и емоционален живот“.
Това каза в интервю пред БНР д-р Велислава Донкина.
“В нашата страна имаме склонност да се изолираме, дори, ако вземете една жилищна сграда, когато нещо се случи, първата реакция на всички е – “това мен не ме касае“. Всички неща, които могат да бъдат инициирани като действия, са реални, когато са в една заедност. Човек живее в общество и за да има то възможност да съществува, трябва има различни устои. Културата е нещото, което прави възможно съществуването в тази заедност, защото тя ни учи да рафинираме своите нужди и желания“, посочва още тя и допълва:
“Осмислянето на всички тези въпроси е част от това да бъдеш човек“.
Емоционален и душевен живот
“Както се грижим за децата си и внимаваме да не ядат лоши храни, така би трябвало да се отнасяме към себе си и собствените си преживявания. Когато сме добре и в баланс, ще можем да се погрижим за този до нас, ще можем да мислим и за обществото“, посочва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg