Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Награди за гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ

5
Владимир Йончев и Петър Стоянов (от ляво надясно)
Снимка: Николета Атанасова

Граждански форум под егидата на президента Петър Стоянов обяви носителите на "Награда за гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ". 

Ето репортаж от събитието на Николета Атанасова, с номинация за тази награда.

"Идеята на този форум е да се говори за добро и съпричастност. За съжаление смисълът на тези думи доста се е разместил заради начина, по който нашето общество приема всичко, което се случва в Украйна. Голямата награда в три категории взеха: за "Бизнес организация“ – издателят Манол Пейков, за "Неформално сдружение“ – "Мати Украйна“, и за личност голямата награда получи Тихомира Методиева, която още през 2014 по време на украинския Майдан беше в Украйна. 

В речта на Тихомира Методиева по време на награждаването със спомен оттогава – 2014-а – тя илюстрира какво я мотивира днес да помага на украинския народ във войната, която Путин започна в Украйна. Тя разказа, как пред очите ѝ тогава са пребили студентите на площада в Киев, но най-много са я впечатлили възрастните, които на следващия ден са се стекли на площада с плакати: "Няма чужди деца".

Солидарността, както и че добрите дела пазят злото да седи далече от нас, влезе в посланията на всички наградени.

Иван Калчев (Глиги) каза, че според него: 

"Истинските герои не са тези, които се сражават на фронта, а цивилното, невинно население в Украйна.“ И даде пример от фронтовата линия – как от едната страна на шосето падат бомби, а от другата – виждаш как комбайн жъне огромна нива или някакъв старец полива градината си в полуразрушена къща."

Един от най-значимите за мен въпроси е: Защо е важно обществото и политиците в България да показват ясна позиция за войната, която Путин започна в Украйна, а и с целия цивилизован свят. За това разговарях малко преди началото на церемонията с журналиста Веселин Стойнев, според когото: 

"Този въпрос е важен, за да знаем кои сме ние. Откак започна войната, в България загубихме голяма част от националното си достойнство, главно чрез нашите политически представители, които и до ден-днешен държат страната в разкрач между Кремъл и моралния избор. Това срива националното ни достойнство. Ние сме сред малкото страни, които не са се определили ясно. Също така, не можем да разберем, че е в полза на българския национален интерес да застанем на страната – против агресора, защото после лесно можем да се превърнем в негова мишена. Ние сме като в стария виц – ако Брежнев кихне, българите си отварят чадърите. Това е ситуацията у нас сега.“

Едно от най-важните послания на този форум беше, че "отношението към тази война не е въпрос на политика, а въпрос на базов морал и всички, които имат колебания за тази война, имат проблем именно с базовия морал, с обикновените човешки ценности като съпричастност, солидарност, инстинкт към добрина.“

Снимки – Николета Атанасова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12