Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на български автор показва обезлюдения Лондон по време на локдауна

Архитектурата е нищо без човешко присъствие

Фотографската изложба “LONdown – The Fear” ("Страхът“) с автор Димитър Казанджиев ще бъде открита на 24 октомври (понеделник) в Доходното здание.

Експозицията се осъществява по покана на Клуба на дейците на културата и с подкрепата на ОП "Русе Арт“. Тя ще остане в Русе до 4 ноември.

Димитър Казанджиев получава образованието и възпитанието си в дунавския град. Инженер по образование, техничар по призвание и естет по възпитание, той не загърбва нито едно от тях и успява да ги съвмести.

Фотографиите в изложбата показват известни места от Лондон в най-тежките моменти на пандемията от Covid-19. Авторът споделя как са изглеждали те по време на локдауна. Изложбата ни връща в близкото минало и визуализира страха, който обезлюди дори най-оживените места в света.

Казанджиев е съавтор на няколко патента по времето на социализма и на три самостоятелни фотографски изложби от 20-годишното му пребиваване в Англия. "Едно дълго завръщане“ и "Метаморфози“, които вече са представяни в Русе, и "LONdown - The Fear“.

“Никога не съм си представял, че Лондон може да опустее така. Той е преживял толкова много катаклизми. Като се започне от големият пожар през 1666, бомбардировките по време на Втората световна война и атентатите през 2005 г. Никога през тези времена Лондон не опустявал. Изведнъж само от една молба на правителството хората да си останат вкъщи, той опустя. Това ме провокира, защото аз обичам да снимам архитектурата. Да снимам този град, който беше като мъртъв поради страха, който беше обхванал хората“, казва в ефира на “Нашият ден“ авторът.

Винаги съм харесвал архитектурата на Лондон, просто бях учуден, че когато липсват хората на този град, тази архитектура сякаш е като мъртво тяло, тя не е нужна, ако ги няма хората в нея. Това ме впечатли и ме накара да направя тази серия от снимки на места, на които практически денонощно има хора – летища, улици, гари, площади – всичко беше празно.

Преди всичко почувствах страха на хората, които живееха или са били туристи. Дадох си сметка, че страхът от невидимото управлява много повече хората, отколкото видимата опасност. Това ме впечатли и просто имах късмета, че в дните, в които правех фотосите, времето беше разкошно.

Страхът е основното, което е движело това опустяване на града. Не друго като заплахи или наредби, а просто страхът. Той е движел хората да се приберат в къщите и да не излизат. Голяма част от хората, които наблюдаваха тези снимки или не познават местата, или въобще не са били в Лондон. За тях е много трудно да си представят това място в други условия и обстоятелства.

Питат ме защо е снимано това или онова – те не си представят, че тези места са знакови за този знаков град и във всички други случаи те са пълни с хора. Много малко хора директно разбраха това.

Основното послание е, че архитектурата е създадена от човека и е нищо, ако той не присъства в нея. Много е красиво, но е нищо без човека“, споделя още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файв Фингър Дет Пънч" с концерт на 2 юли

Я да видим сега кой е № 1 в класациите и кой си позволява да диша във врата на величията "Металика" и AC/DC.  Точно две години след последния си концерт у нас "Файв Фингър Дет Пънч" се завръщат отново в България като част от своето лятно европейско турне да ударят хедлайн в афиша на популярната поредица Sofia Solid. Треснята предстои в..

публикувано на 01.07.24 в 14:46
Инж. Васил Ботев

Историята на инж. Васил Ботев и една детска песничка

"Копче-топче" – една детска песничка в процес на сътворяване и историята на инж. Васил Ботев , който никога не се разделя със света на музиката. Разговорът в "Terra Култура" допълва Мими Колева – водеща в радио "Кърджали" и участничка в сезон 10 на "Гласът на България". Инж. Ботев е от хората, които вярват в значимостта на личния културен..

публикувано на 01.07.24 в 12:50
Армин Ян Хофман

Музиката няма граници – когато е автентична и идва отвътре, хората я приемат със сърцето си

Часове след като посрещнахме Джулай морнинг "Terra Култура" отвежда своите слушатели до брега на Черно море. Един австриец, който вярва, че музиката лекува, ни очаква там със своите песни и любов към България. Армин Ян Хофман е на музикалната сцена вече 30 години. Преди точно 10 години, в търсене на жив контакт с истински музиканти, Армин..

публикувано на 01.07.24 в 10:46

За женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените

З а женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените, поглед, който срещаме върху билбордове, рекламни пана, публични пространства, корици на модни списания и къде ли още не… е разговорът на Еми Барух с Иваша Христова и Анна Папазова. В предаването ще чуете и гласа на Виолета Апостолова - Лети, която показа своята фотографска серия "БЛИЗО И..

публикувано на 01.07.24 в 09:45

Музите завладяват Созопол през юли

Лято, море и различни култури а ще се срещнат в Созопол на 18-ия Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" (от 5 юли до 15 юли) . Участниците, програмата и категориите в конкурсната програма представя в "Нашият ден" Яна Георгиева – част от екипа на фестивала. Фестивалът ще бъде открит на 5 юли с пъстро шествие по древните..

публикувано на 01.07.24 в 09:19