Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради – какво да очакваме?

Снимка: БГНЕС

Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради е насочена към обновяване на многофамилни жилищни сгради с основна цел – чрез изпълнение на мерки за енергийна ефективност да се осигурят по-добри условия на живот на гражданите в многофамилни жилищни сгради, топлинен комфорт и по-високо качество на жизнената среда.

Защо е важна програмата и какъв е очакваният ефект от нея?

Темата коментират в “Нашият ден“ Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност и член на Комисията за енергийна ефективност към Националния консултативен съвет по “Зелената сделка“, и Иван Велков, председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА).

Драгомир Цанев, Нина Цанева и Иван Велков
“Важните неща винаги са да сме максимално полезни на обществото. До максимално много хора да достигнат средства, с което те биха могли да намалят рисковете от заплахите, които всеки ден срещаме в нашия живот. Да се намалят ежедневните разходи за енергия. Да оставят парите в българската икономика и в градовете. Това е целта на тази програма, това трябва да гоним, но дали успяваме да го направим, е малко по-различен въпрос.

100% грантово подпомагане на жилищна частна собственост не съществува никъде по света. Това е нещо, от което хората трябва да се възползват. Това буквално е подарък, който не се случва всеки ден. Дори в държави като Гана, като Палестина грантовите стойности са до 30% и хората там продължават да имат интерес към тези програми за обновяване. Това се случва един път в живота, но за съжаление ще достигне само до около 1000 сгради, а имаме 60 000, които се нуждаят от обновяване. Това е проблемът, който трябва да решим.

Вярната цел е да се използва наличният публичен ресурс, за да се стимулира процес, който да доведе до широкото включване на всички, които се нуждаят, а не целево да се редят на опашка. Системите, които светът е измислил за подпомагане на нуждаещите се, при нас сякаш буксуват в социалното министерство, а се управляват ресурси по някакъв остарял, неефективен и не достатъчно бърз механизъм.

Тази програма в този си вид вероятно ще се случи, но ние като държава и общество трябва да имаме паралелен механизъм, който да е изграден по рационален, модерен начин, до който имат достъп всички нуждаещи се“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30