1 ноември е ден, в който обръщаме внимание на българската култура и дух. Петър Копралев е архитект-инженер с над 20-годишен опит, мениджър на мащабни проекти в САЩ, динамичен лидер и предприемач, създател на бизнес-професионална мрежа за българските строителни и проектантски бизнеси в Калифорния. Копралев е инициатор е на няколко проекта в САЩ и България за съхраняване и популяризиране на българската култура и традиции.
Той живее и работи в Сан Франциско от 1999 година, завръща се в България със семейството си през 2014 г., оставяйки зад гърба си успешен бизнес в САЩ. Убеден е, че мястото му е в България, където дъщеря му Александра (тогава на 4 г.) ще получи европейско възпитание и манталитет. Също така е убеден, че България има нужда от специалисти, които да предадат своя професионален опит, придобит зад граница, както и ноу хау като мениджъри на големи международни и инвестиционни проекти.
“В Сан Франциско правят много големи събития. Диаспората на различни националности е толкова голяма, че на една събитие на Гърция, на Македония, на Русия, на Франция, на която и да е държава, събира изключително много националности, категории различни хора. Та забелязахме, че разговорите както биват незлободневни – за култура, за храна, се появяват и най-разнообразни бизнеси. Тогава решихме, че можем да ес опитаме да приложим в България такова нещо. В България нямаме чак толкова разнообразни националности, но има достатъчно ,които могат да привличат странични инвеститори, благодарение на това, че обръщаме внимание и на тях“.
Това казва в интервю за БНР Петър Копралев, основател и председател на Фондация “Занаяти от тракийските земи“ и дългогодишен вицепрезидент на Българската търговска камара в Сан Франциско.
“Трябваше да намерим чуждестранни инвеститори, които имат интерес към България. Много хора работят по тази кауза, да популяризират България като туристическа и културна дестинация“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
“Първо започнахме с чисто културни мероприятия като събития, свързани с българските традиции и събития, свързани с българската филмова индустрия. На тях идваха основно българи. Тези, които милеят за България, те ще дойдат, другите няма да проявят интерес. Така съвсем естествено се селектираше публиката, която изобщо ще посещава такива събития.
Хората, които милеят за България, имат и доста солидни бизнеси, добри професии и те притежават контакти, които са от други националности. За мен няма никакво значение кой от каква националност е. Социалните мрежи допринесоха за това да се популяризира още по-лесно събитието или това, което сме решили да направим. Затова идват не само българи, но доста смесени националности.
Основната идея беше да не промотираме конкретен бизнес, а да привличаме абсолютно всички типове потенциални инвеститори в различни сфери на бизнес индустрията. Когато се прибрахме в България, много по-бавно дойде тази идея, защото всички идеи, които имахме от Америка за България, се оказаха не много реалистични. Когато живееш на територията на България, по друг начин започват да идват идеите и да се напасват спрямо това, което реално е обстановката в България. Когато създадохме фондацията, създадохме една огромна колекция от занаятчийски изделия. Репликите на тракийски съкровища дойде много по-късно във времето примерно след една-две години. В началото започнахме да работим с различните занаятчийски камери из цяла България. Много хора ни протегнаха ръка“, казва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg