От 4 ноември филмът на Драгомир Шолев "Рибена кост" тръгва по кината. По деликатен начин той разказва за абсурдността на българската реалност и немощта на държавата в сюблимни моменти.
Филмът е заснет точно преди пандемията и се базира на действителните разкази на концесионера на плаж "Корал" Атанас Русев. Сюжетът на "Рибена кост" се върти около умрял делфин, открит на плажа, и реакциите на всички, които по един или друг начин се обвързват с него.
"Точно както изкуството може да бъде много по-голям пророк от всеки екстрасенс, атмосферата в този филм е подобна на тази, която се случи веднага след него. Започна пандемията, всичко опустя, всичко беше леко мистично, леко призрачно. Никъде нямаше светлинка, нямаше надежда – такова време беше. Ей така, през погледа на това умряло делфинче, се развиват десетина човешки истории, които – да ви кажа – горещо препоръчвам да гледат хората, защото ние, обикновената публика, ще се припознаем в много от тях. Снобите пък ще имат много голяма причина да го гледат, защото е естетски и изискан. "Аз харесвам филма“, каза актрисата Таня Шахова, която играе в "Рибена кост".
Според нея режисьорът Драгомир Шолев е направил всичко възможно актьорите – някои от които са натуршчици, други са неизползвани лица – напълно да се слеят с персонажите на хората, които често срещаме в ежедневието си. В това число и Деян Донков, който влиза в ролята на концесионера на плажа.
Съвсем различни житейски истории попадат в общия капан на държавната система и нейното бездействие.
"За мен едно от големите качества на филма е, че не е регионален. Тази история може да се развие в която и да е страна от Източния блок, където не са регламентирани много ясно още позициите, не са оторизирани всички властимащи, всеки прехвърля топката. Спокойно може да бъде и френска, и немска. Историите според мен не са регионални, защото засягат малко по-дълбоки пластове (...) Това е все нашето несъвършено човешко неможене за живеене", каза още Таня Шахова.
В ефира на "Какво се случва" тя отдаде почит на актьора Алексадър Дятчин, който загива в катастрофа след снимките на филма.
"Рибена кост" дава възможност на зрителя да си поеме дъх, да се замисли и да погледне света през погледа на едно умряло делфинче. Разпространява го NO BLINK | film.
Повече чуйте от Таня Шахова в звуковия файл.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg