Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават протестите срещу събарянето на знаковата за Варна сграда “Гъбата“

| обновено на 07.12.22 в 10:06
Жива верига около Баня „Гъбата”,
Снимка: Даниела Стойнова, БНР

12-етажен хотел ще бъде издигнат на мястото на една от най-разпознаваемите сгради във Варна - бившата обществена баня "Гъбата", съобщи по-рано bTV. Банята се намира в самия център на града – точно между Шишковата градинка и паркинга на хотел "Черно море".

Тя е построена между 1964 и 1966 г. по проект на арх. Косьо Христов, като е известна с куполната си конструкция и интериора си, вдъхновен от спиралата на раковина. В нея за пръв път в страната термалните води са използвани и за отопление.

Във Варна продължават протестите срещу изграждането на хотел на мястото на емблематичната сграда. Продължението на тези протести показва, че местните хора наистина ценят този обект.

Баня Гъбата

С какво е ценен този обект?

“Продължаваме нашата активност. Правим подписка, в която събрахме хиляди подписи на граждани за запазване на сградата.  Тя самата е ценна, защото е забележителна, единствена по рода си сграда, знакова за града и с уникален купол“, казва в ефира на “Нашият ден“ Николай Танчев, председател на фондация "Гея" и допълва:

Разбрахме, че на нейно място ще се строи хотел с 12 етажа. Това ще стане в малките улички в една среда от три-четири етажани сгради. Разбрахме това в последния момент, когато започнаха да заграждат “Гъбата“„.

Какви права имат гражданите?

“Оказа се, че гражданите имат право, както на местно, така и на национално ниво, да се разгледа при какви условия е взето решението за строеж. Как са спазени нормативните постановления и специфичните изисквания към проектоустройствени планове. Също и доколко е спазен общият устройствен план, който е основен закон за градоуправлението.

Законодателят защитава нашето право да запазим тези принципи на устройството на града, затова стигнахме и до общинския съвет, където сега изискваме да се направят съответните комисии. Експертни групи трябва да разгледат доколко са спазени правилата и доколко се изпълнява общият устройствен план. И има ли възможност общината да предложи някакъв друг имот, за да може собственикът да реализира своето инвестиционно намерение на друго място?“, посочва още той.

В диалог сме с институциите, защото ние ги сезирахме, не просто с някакви емоционални писма, а с такива, базирани върху конкретни нормативи и закони, върху конкретни правила, установени от законотвореца моменти, които изискваме да бъдат взети предвид. Законът е най-важното за всички нас“, казва още Танчев в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51