Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават протестите срещу събарянето на знаковата за Варна сграда “Гъбата“

| обновено на 07.12.22 в 10:06
Жива верига около Баня „Гъбата”,
Снимка: Даниела Стойнова, БНР

12-етажен хотел ще бъде издигнат на мястото на една от най-разпознаваемите сгради във Варна - бившата обществена баня "Гъбата", съобщи по-рано bTV. Банята се намира в самия център на града – точно между Шишковата градинка и паркинга на хотел "Черно море".

Тя е построена между 1964 и 1966 г. по проект на арх. Косьо Христов, като е известна с куполната си конструкция и интериора си, вдъхновен от спиралата на раковина. В нея за пръв път в страната термалните води са използвани и за отопление.

Във Варна продължават протестите срещу изграждането на хотел на мястото на емблематичната сграда. Продължението на тези протести показва, че местните хора наистина ценят този обект.

Баня Гъбата

С какво е ценен този обект?

“Продължаваме нашата активност. Правим подписка, в която събрахме хиляди подписи на граждани за запазване на сградата.  Тя самата е ценна, защото е забележителна, единствена по рода си сграда, знакова за града и с уникален купол“, казва в ефира на “Нашият ден“ Николай Танчев, председател на фондация "Гея" и допълва:

Разбрахме, че на нейно място ще се строи хотел с 12 етажа. Това ще стане в малките улички в една среда от три-четири етажани сгради. Разбрахме това в последния момент, когато започнаха да заграждат “Гъбата“„.

Какви права имат гражданите?

“Оказа се, че гражданите имат право, както на местно, така и на национално ниво, да се разгледа при какви условия е взето решението за строеж. Как са спазени нормативните постановления и специфичните изисквания към проектоустройствени планове. Също и доколко е спазен общият устройствен план, който е основен закон за градоуправлението.

Законодателят защитава нашето право да запазим тези принципи на устройството на града, затова стигнахме и до общинския съвет, където сега изискваме да се направят съответните комисии. Експертни групи трябва да разгледат доколко са спазени правилата и доколко се изпълнява общият устройствен план. И има ли възможност общината да предложи някакъв друг имот, за да може собственикът да реализира своето инвестиционно намерение на друго място?“, посочва още той.

В диалог сме с институциите, защото ние ги сезирахме, не просто с някакви емоционални писма, а с такива, базирани върху конкретни нормативи и закони, върху конкретни правила, установени от законотвореца моменти, които изискваме да бъдат взети предвид. Законът е най-важното за всички нас“, казва още Танчев в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26