Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават протестите срещу събарянето на знаковата за Варна сграда “Гъбата“

| обновено на 07.12.22 в 10:06
Жива верига около Баня „Гъбата”,
Снимка: Даниела Стойнова, БНР

12-етажен хотел ще бъде издигнат на мястото на една от най-разпознаваемите сгради във Варна - бившата обществена баня "Гъбата", съобщи по-рано bTV. Банята се намира в самия център на града – точно между Шишковата градинка и паркинга на хотел "Черно море".

Тя е построена между 1964 и 1966 г. по проект на арх. Косьо Христов, като е известна с куполната си конструкция и интериора си, вдъхновен от спиралата на раковина. В нея за пръв път в страната термалните води са използвани и за отопление.

Във Варна продължават протестите срещу изграждането на хотел на мястото на емблематичната сграда. Продължението на тези протести показва, че местните хора наистина ценят този обект.

Баня Гъбата

С какво е ценен този обект?

“Продължаваме нашата активност. Правим подписка, в която събрахме хиляди подписи на граждани за запазване на сградата.  Тя самата е ценна, защото е забележителна, единствена по рода си сграда, знакова за града и с уникален купол“, казва в ефира на “Нашият ден“ Николай Танчев, председател на фондация "Гея" и допълва:

Разбрахме, че на нейно място ще се строи хотел с 12 етажа. Това ще стане в малките улички в една среда от три-четири етажани сгради. Разбрахме това в последния момент, когато започнаха да заграждат “Гъбата“„.

Какви права имат гражданите?

“Оказа се, че гражданите имат право, както на местно, така и на национално ниво, да се разгледа при какви условия е взето решението за строеж. Как са спазени нормативните постановления и специфичните изисквания към проектоустройствени планове. Също и доколко е спазен общият устройствен план, който е основен закон за градоуправлението.

Законодателят защитава нашето право да запазим тези принципи на устройството на града, затова стигнахме и до общинския съвет, където сега изискваме да се направят съответните комисии. Експертни групи трябва да разгледат доколко са спазени правилата и доколко се изпълнява общият устройствен план. И има ли възможност общината да предложи някакъв друг имот, за да може собственикът да реализира своето инвестиционно намерение на друго място?“, посочва още той.

В диалог сме с институциите, защото ние ги сезирахме, не просто с някакви емоционални писма, а с такива, базирани върху конкретни нормативи и закони, върху конкретни правила, установени от законотвореца моменти, които изискваме да бъдат взети предвид. Законът е най-важното за всички нас“, казва още Танчев в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39