Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90-годишнината на композитора Родион Шчедрин

Снимка: remusik.org

Студио "Музика" е посветено на 90-годишнината на композитора Родион Шчедрин. Творческата му фигура се извисява много рано и десетилетия той запазва своята територия на съвременен композитор с огромен потенциал в различни жанрове – опера, балет, хорова и симфонична музика, инструментални концерти, солови клавирни пиеси.

Шчедрин владее в основите музикалната стилистика на предишните епохи и умее прекрасно "да раздвижи" музикалния материал, който използва в нужната му посока. Неговото въображение и находчивост съумяват да съчетаят елементи от различни, лесно разпознаваеми и за по-широка публика похвати, включително и джаз, поп, винаги под контрола на много взискателен вкус и тънка природна чувствителност.


Към записите, които звучат в предаването на 10 януари от 19.30 часа, особено ценни са неговите авторски изпълнения на пиано, а към тях достойно се прибавят и подбрани български изпълнения на негови творби: "Закачливи частушки" – изпълнение на Русенската филхармония с диригент Александър Владигеров; Първи концерт за пиано, изпълнен от Иван Ефтимов; Божидар Ноев свири клавирни произведения.

Ще звучат запазени в Златния фонд на БНР интервюта от гостуванията на Шчедрин у нас, както и спомени на български музиканти, които са имали контакт с него и неговата музика.

Снимки: remusik.org, shchedrin.de

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15