Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Петко Стоев

Рехабилитационен робот помага на пациенти след инсулт или злополуки

Медицинска система получава награда от 30 000 лева от фондация "Карол Знание"

инж. Петко Стоев
Снимка: karollknowledge.bg

Носителят на наградата "Предприемач в науката" на фондация "Карол Знание" е инж. Петко Стоев, докторант в секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН. Неговият проект е отличен с парична награда в размер на 30 000 лв. Докторантът е основател и на стартъп компанията с предмет на дейност създаване и генериране на високотехнологични кибер-физични решения и продукти, подобряващи качеството на живота на хората.

Разработката е прототип на робот тип екзоскелет, който ще помага за рехабилитация на пациенти в процеса на възстановяване след инсулт или злополуки. Роботизираната ръка ще допринесе за подобряване на методите за роботизирана рехабилитация. Ще се решат проблеми свързани с постоянно наблюдение от медицинско лице, като за това системата ще записва данни от проведените процедури и ще изпраща отчети за напредъка на всеки пациент след приключване на всяка процедура.

Детската мечта на младия учен е да бъде инженер по роботика, като създава продукти, които решават различни по естество проблеми. Идеята да разработи роботизираната ръка идва, след като негов близък приятел преживява тежък инцидент и има нужда от възстановителни процедури.

"Най-важната иновация при този робот е, че пациентите, които имат нужда от възстановяване след инсулт, тежки злополуки или след счупвания в крайниците, ще могат да се възстановяват пълноценно в домашни условия“, казва Петко Стоев.

Младият изобретател допълва, че в момента тече процес на патентоване и сертифициране. В момента роботът се внедрява за клинично тестване и е преминал през валидация в лаборатория. Роботизираната ръка извършва пълния набор от естествени за ръцете движения, като дава възможност за извършване на рехабилитация от дистанция.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анка Костова

Небанковият финансов сектор у нас е в много напреднал етап на подготовка за еврозоната

Експерти от стратегическото и оперативно ниво на Комисията по финансов надзор (КФН) осъществиха посещение в Хърватската агенция за финансов надзор , като част от предприетите стъпки за реализиране на националния план за въвеждане на еврото в България. За опита на Хърватия в процеса на въвеждане на европейската единна валута и готовността на..

публикувано на 16.05.24 в 12:48

Раждаме ли се мениджъри, или се учим да бъдем такива?

Дали човек се ражда с дарбата да бъде ефективен мениджър, или се изгражда посредством обучение и практика? Този въпрос вълнува много мениджъри и собственици на бизнеси, търсещи начини за постигане на бърз растеж. Владислав Цветанов, доктор по икономика в катедра "Предприемачество" на УНСС и автор на новоизлязлата книга "Ръководство на ефективния..

обновено на 16.05.24 в 12:35

Карнавал на биоразнообразието в Бургас за поредна година

Пъстър карнавал на биоразнообразието е сред акцентите на "Зеления уикенд", организиран от Община Бургас в партньорство с Българска фондация Биоразнообразие. Тази петък, 17 май, за дванадесети път, центърът на Бургас ще се изпълни с медузи, риби, костенурки, птици и други същества. Посланието на карнавала е: "По-добра свързаност на хората с..

обновено на 16.05.24 в 11:53

България в еврозоната – кога?

Забавянето на пълната интеграция на България в ядрото на ЕС, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава, а размерът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди – това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "България в еврозоната, кога? ". В събитието, организирано от Българската асоциация на..

публикувано на 16.05.24 в 09:33
Доц. Росен Калпачки

Доц. Росен Калпачки: Инсултите за 2023 година у нас са около 50 000

Асоциацията за инсулти "Афазия" предлага въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение. Тази инициатива е подкрепена с призив към българските политици във връзка с Европейския ден за информираност относно инсулта, отбелязан през тази седмица. В рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" доц...

обновено на 16.05.24 в 09:01