На днешния 26 януари 2023 г., стартира първата по рода си Европейска гражданска инициатива "Европа без тютюн" и подписка в нейна подкрепа. Това е призив за постигане до 2030 г. на околна среда без тютюн и първо европейско поколение без тютюн. Организатор за България е “Коалицията за живот без тютюнев дим“.
Инициативата е дело на група европейски организации, членове на Европейска мрежа за превенция на тютюнопушенето (ENSP). Те представиха на ЕК гражданската инициатива "Призив за постигане на околна среда без тютюн и първо европейско поколение без тютюн до 2030 г." на 24 август 2022 г. Но за да може Европейската комисия да предприеме действия за реализиране на инициативата, в държавите в Европейския съюз трябва да се съберат един милион подписа за една година, а в България – 12 000 подписа.
Как държавата, в която се пуши дори там, където е забранено, ще се включи в Европейската гражданска инициатива?
“Пушенето вреди на всички – и на пушачи, и на непушачи. Тази европейска инициатива е много добра, защото се установява, че ако нещата се оставят сами на себе си, по принципа на Втория закон на термодинамиката – всичко върви към хаос, към разрушение и трябва да се прави нещо, за да оцелеем“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Гергана Гешанова от коалицията за “Живот без тютюнев дим“ и допълва:
“Ако човек отиде в една европейска столица – Лондон или Париж, даже в Анкара - върви по улиците и тук-там ще види хора, които пушат по улицата. Често пъти те изглеждат като гости на страната. У нас няма това съзнание. Няма правилно виждане на проблемите“.
“Приветствам идеята за забрана на тютюнопушенето по плажовете. Фасовете са едни от най-често срещаните отпадъци по света и у нас. Проучвания показват, че едва 13% от пушачите знаят, че фасовете са съставени от целулозен ацетат, който се разгражда между 3 и 15 години в зависимост то мястото, в което падне – дали на плажа, или в морето. 75% от пълнолетните пушачи мислят, че фасовете са направени от хартия и памук и могат да ги изхвърлят навсякъде. Може би това е проблемът, трябва да има повече разяснителни кампании“, казва Никола Бобчев, автор на блога Less Plastic Bulgaria в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Бяхме организирали акция по почистване в Созопол през октомври, заедно с деца от училище “Св. Св. Кирил и Методий“, само на 200 метра от плажа събрахме 1206 фаса“.
“Нещата са трагични, хората, които трябва да разберат по какъв начин вредят преди всичко на себе си, не слушат тези предавания. Всичко започва от първите седем години, след като майките пушат още докато детето е в корема им, какво може да говорим?!“, казва е ефира на “Нашият ден“ слушател на програмата.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg