Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Медея", опера в три действия от Луиджи Керубини

Сцена от първо действие на „Медея“
Снимка: wikipedia.org
Музика: Луиджи Керубини
Либрето:
Франсоа-Беноа Хофман, по едноименните трагедии на Еврипид и Пиер Корней
Първо изпълнение:
Театър Федо, Париж, 13 март 1797 г.

Действащи лица:
• Медея, магьосница – сопран
• Язон, предводител на аргонавтите – тенор
• Креон, цар на Коринт – бас
• Дирсе (в други версии Глауче), дъщеря на Креон – сопран
• Нерис, робиня на Медея – мецосопран
• Две прислужници на Дирсе – сопрани
• Двете деца на Медея – роли без пеене


Първо действие
Дворецът на Креон в Коринт. Дъщерята на царя Дирсе (Глауче) се готви да стане съпруга на славния Язон. Но тя е неспокойна – не вярва, че Язон е успял да преодолее влиянието на жрицата Медея, с която преди време са били страстно влюбени и която му е родила 2 деца. Цар Креон и Язон също не са спокойни – народът в Коринт иска смъртта на Медея, хората заплашват да убият децата ѝ. Но Креон я защитава, а трогнатият от великодушието на царя Язон моли за разрешение в знак на благодарност да поднесе на бъдещата си жена Дирсе златното руно, което с Медея са успели да вземат от Колхида. Аргонавтите тържествено поднасят руното. Дирсе отново е изпълнена с мрачни предчувствия, които Язон се опитва да разсее, уверявайки я, че вече не изпитва любов към Медея.
Появява се неизвестна забулена жена. Оказва се, че това е самата Медея, която напомня, че все още е съпруга на Язон. Той пък заявява, че тя вече няма власт над него. Тя го заплашва, че ще убие децата, той обаче остава непоколебим: Медея трябва да напусне Коринт.

Второ действие
Медея е разкъсвана от ревност и обида. Слугинята Нерис ѝ предлага да избяга, защото гневна тълпа се е насочила към двореца. Жителите на Коринт искат да се разправят с магьосницата. Но Медея твърдо отказва, дори когато Креон ѝ заповядва да напусне Коринт, защото той се бои да не успее да укроти гнева на хората. Тогава Медея се обръща с молба към царя: тя ще се откаже от Язон и няма да пречи на щастието му, но нека ѝ позволят да остане тук и да не се разделя с децата си. Креон обаче не вярва – той познава коварството на жрицата, затова ѝ отказва. Отчаяната Медея моли да ѝ разрешат да остане само за един единствен ден в Коринт, за да се прости със синовете си. И Креон отстъпва. След като царят си тръгва, пристига Язон. Той много добре знае колко хитра и коварна е бившата му жена. Но въпреки това, Медея успява постепенно да събуди съчувствие у него със спомени за тяхната любов. И когато остава сама, тя тържествува, защото смята, че е измамила и Креон, и Язон. Дошло е времето да си отмъсти. Медея изпраща Нерис да доведе синовете ѝ, а след това ѝ заповядва да занесе подарък на Дирсе – дреха, пропита с отрова.
В храма на Аполон започва брачната церемония, всички славят бог Хименей, покровител на брака. Скрита зад колоните, Медея проклина новобрачните.

Трето действие
Нерис е довела синовете на Медея, за да се срещнат с майка си. Но Медея е обзета от тревога. В нея се борят майчината любов и яростта на изоставената жена. Потънала в мрачни мисли, тя в първия момент не може да познае децата си, след това разпознава в техните очи добре познатите ѝ очи на Язон. Замахва с кинжал, после го захвърля. Моли боговете да смирят яростта в сърцето ѝ. Пита Нерис дали е предала на Дирсе подаръка – отровната дреха. Когато получава утвърдителен отговор, Медея съвсем обезумява: децата на Язон трябва да умрат.
Чуват се викове на ужас: народът е потресен от смъртта на Дирсе и на Креон, който е докоснал отровеното тяло на дъщеря си. Всички искат смъртта на Медея, а Язон разбира, че жрицата на тъмните сили няма да остави живи децата му.
И наистина – Медея повежда синовете си към вътрешността на храма, проклинайки Язон. Той самият, с меч в ръка се втурва навътре, за да предотврати убийството. Но е късно. Медея се изправя пред него с окървавен кинжал, тържествуваща в отмъщението си.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34