Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Красимира Христова, кардиолог:

За рисковете от сърдечно-съдови заболявания и женското сърце

доц. д-р Красимира Христова
Снимка: Личен архив

В коя възраст при жените зачестяват сърдечно-съдовите инциденти и има ли връзка между хормоналните етапи, през които преминава женското тяло?

"Всеки един период от женския живот е свързан със задълбочаване на проблемите от страна на сърдечно-съдовата система. Но най-вече ние наблягаме на профилактиката, на повечето движение и рационалното хранене, които са най-важните моменти за опазването на сърдечно-съдовото здраве при жените."

Това казва в "Нашият ден" доц. д-р Красимира Христова, председател на Българска асоциация по сърдечносъдова образна диагностика.

       Доц. д-р Красимира Христова: Синдромът на празничното сърце – какво трябва да знаем?

Според доц. д-р Красимира Христова това, което се наблюдава в световен мащаб, жените страдат и по-често са засегнати от сърдечно-съдови инциденти в сравнение с мъжете, включително и на възраст след 55 години. Разликата е близо 10%, като 65% са сърдечните инциденти при жените, докато при мъжете те са 55%.
Снимката е илюстративна

"Ако имаме една сърдечна болка, която е силна и в областта на гръдния кош при мъжете, ние можем със сигурност да кажем, че най-вероятно се касае за остър коронарен инцидент. При жените това може да протече с лек задух, умора, необичаен сърдечен дискомфорт или болка в гърдата от стреса в момента, които ние можем да неглижираме, а в същност да се касае за остър коронарен синдром", допълва тя.

В такива случаи трябва да се потърси специализирана медицинска помощ, за да се направи кардиограма, задължително да се направи ехокардиография. Бързи тестове, които да открият дали има нарушения в биохимичните показатели за нарушена коронарна циркулация. 

"Ехокардиографията е най-достъпният метод за неинвазивна оценка на сърдечно-съдовата система не само при жените, но и при мъжете. Всеки пациент в рамките на 20-30 минути да направи един задълбочен преглед, който да му покаже, какво се случва с неговото сърце“, посочва кардиологът.

За девети път на 24 март и 25 март 2023 г.  в София ще се проведат Дни на ехокардиографията, като темата на тазгодишното издание е "Образна диагностика и женско сърце“. Програмата на симпозиума обхваща съвременните постижения и приложението на иновативните технологии в ехокардиографията и другите образни методи за диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания при жени. Предвидени са няколко научни сесии с участието на водещи специалисти от страната и чужбина.

Целия разговор с доц. д-р Красимира Христова можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43