Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Панев, икономист: Година-две с по-голям бюджетен дефицит не е краят на света

Бюджет
Снимка: БГНЕС

Министърът на финансите Росица Велкова отрече държавата да е заплашена от фалит. В интервю за БНТ тя отхвърли коментарите, последвали огласения вчера от самата нея доклад с предупреждения за бюджетния дефицит. Всички твърдения, че това означава опасност от фалит Велкова определи като извадени от контекста.

“Г-жа Велкова направи лоша услуга и на себе си, и на министерството като първо излезе с тези много гръмки твърдения, включително на пресконференцията, която даде за журналистите, а на следващия ден трябваше да ги върне назад и това по средата на една политическа кампания“.

Това каза в интервю за БНР макроикономистът от Експертния клуб по икономика и политика Стоян Панев.

“Според мен финансовата министърка се отрече от доста крайните заключения, които можехме да намерим в този доклад – от твърденията за заема от Международния валутен фонд, с разпада на валутния борд, промяна на курса лев-евро и т.н. Тези неща, наистина изглеждаха малко не на място в това, което изтече в публичното пространство“, каза още той в ефира на “Нашият ден“.

По думите му финансовата министърка обаче не се е отказала от заключението си за проблемите във фиска, които всъщност не са нови:

“Това, което го има в този доклад, беше изнесено съвсем официално от Министерството на финансите миналата година август месец и беше по-скоро прогноза, която сега изглежда е започнало да се изпълнява с намаляването на приходите от ДДС“.

Според него дискусията е била изхвърлена от експертността си, от конкретиката на проблемите на фиска и е влязла директно в сферата на политиката:

“Първо, заради много острите твърдения в дена на излизането на тази информация, включително и на пресконференцията, и тяхното връщане назад на следващия ден ни поставя в ситуация, в която имаме абсолютно политически разговор“.

Бюджетният дефицит…

“Целта е постигането на дефицит под 3%. Трябва да се борим дори за балансиран бюджет, което е нещо важно и е хубаво да се прави всяка година, но очевидно е трудно в години, в които имаме висока инфлация. Защото основният начин, по който нашата държава подпомага гражданите си по време на инфлационен период е чрез увеличаване на доходите“, посочва още експертът.

Според него, който и да прави бюджета е поставен пред един много тежък избор - да остави пенсионерите да обеднеят с около 20% за една година или да ги компенсира с увеличение на пенсиите, но това да доведе бюджета до по-голям дефицит.

Аз съм противник на дефицитите, но да има една-две години по-голям дефицит не е краят на света и със сигурност няма да доведе до търсене на заеми от МВФ.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на молитвата, постът и покаянието

В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..

публикувано на 30.03.25 в 09:35
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Путин не иска войната да спре

На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...

публикувано на 30.03.25 в 09:00
Теодор Насър

Биодинамично земеделие

Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...

публикувано на 29.03.25 в 14:25
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Авторитаризмът хищно напредва в завоюването на позиции

Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф.  Димитър Вацов , председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и преподавател по философия в Нов български университет. "Докладите на..

публикувано на 29.03.25 в 09:10
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Тръмп просто го няма като президент

Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг, главният редактор на "Атлантик", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ. Защо не са използвали специалните..

публикувано на 29.03.25 в 08:55