Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хаос и безредици във Франция – кой отказва пенсионната реформа на Макрон?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първото държавно посещение на британския крал Чарлз Трети може да бъде сериозно нарушено от продължаващите протести във Франция срещу плановете на президента Еманюел Макрон за увеличаване на пенсионната възраст.

Хаос и безредици обхванаха Франция след поредните масови протести срещу реформата за повишаване на пенсионната възраст до 64 години. В град Бордо беше подпалено кметството. 

“Има невидима част на проблема, за която не се говори много, и тя е, че Франция е с най-щедрата социална система в света. 47% от БВП отива за социални грижи, които се ползват от всички прииждащи в  страната хора. Няма разлика между френски и чужди граждани. Тази пробойна расте с всяка изминала година. В момента имаме 12 млн. пенсионери, които се увеличават постоянно.  Броят на хората, които плащат за тази система обаче намалява, а трябва да се прибавят пари. Това го има навсякъде, където има демографска криза“.

Това каза в интервю за БНР журналистът и писател Божидар Чеков.


Според журналиста Макрон е избрал най-нежния начин да се добавят пари в касата:

“има няколко вида манифестанти, жалкото е, че всички казаха “не“ на реформата, защото образът на Макрон е много отрицателен заради командите, които дава, начинът, по който обяснява, това не отива на характера на французина“.

По думите на Божидар Чеков това е формата на нещата, а съдържанието е огромният дефицит, който се състои в големия външен дълг, който има Франция:

“Външният дълг на Франция е от 3 хил. млрд. евро. Франция дължи тези пари, за да поддържа тази социална грижа към гражданите, които са на нейната територия, каквито и да са те“.

Кои отказва реформите?

“Това са синдикатите. След няколко дни има избори, има конкуренция между самите синдикати и конкуренция вътре в тях, за това кой ще вземе председателството. Има състезание кой ще е по-голям срещу Макрон“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

В предаването Чеков посочва още, че има и едни други протестиращи, които са “на мама и на татко революционерите“. Това са тези, които палят боклуците нощно време в големите градове.

Според него хората, които палят изобщо не държат сметка кой е на власт, това са “мамини деца на буржоазията“, които се надпреварват колко полицаи ще ударят и колко огъня ще запалят. 


Пенсионната реформа…

Божидар Чеков посочва още, че пенсионната реформа вече е гласувана със закон, който е в конституцията. Той позволява на правителството да не гласува в парламента. Това е закон, който прескача парламента и е обявен за валиден при условие, че Конституционният съвет го одобри или го коригира до известна степен. Тяхното решение се очаква след 2-3 седмици. 

Според Чеков Макрон не може да отстъпи, защото това е началото на втория му мандат и отстъпи ли означава, че той изобщо повече няма смисъл да управлява.

“В момента във Франция няма истинска опозиция, която би могла да вземе властта на мястото на партията на Макрон“, посочи още журналистът. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51

Седем години доброволчески усилия за по-чисто Черно море

Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..

обновено на 27.12.24 в 10:06